Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? Yeşil Pasaport Şartları Nelerdir?

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? Yeşil Pasaport Şartları Nelerdir?

Kesfihuzur ailesi olarak yeşil (hususi) pasaport ’un sahibi olduk.

Yeşil pasaportu Nasıl aldık? Kimlere verilir? İstenen belgeler nelerdir?  Hangi ülkelere vizesiz gidilir? Hepsinin cevabını bir araya getirdik ve bu içeriği oluşturduk. Hadi başlayalım.

ypkh

HUSUSİ (YEŞİL) PASAPORT NEDİR?

Yeşil pasaport sık sık seyahat edenlerin sahip olmak istediği sayısız avantajları olan pasaport türüdür. Vize gibi uzun süren ve uğraştıran işlemleri atlamanızı, istediğiniz zaman birçok ülkeye (160 ülkeye) vize almadan rahatlıkla giriş çıkış yapma ve dolaşım hakkı sağlar. Bazı ülkelerde kapıdan yada online vize alma hakkınız da bulunuyor. 5 yıl geçerliliği bulunan yeşil pasaport harç ücretinden de muaf. Ülkemizde genelde ‘’devlet memuru’’ olanlar alır diye bilinen bu pasaport türünü kamuda çalışanların yaklaşık %4 veya 5’i alabiliyor çünkü belirli şartlarda olmak gerekiyor. Devlet memurları ve kamu çalışanları ile yakınları da bu haktan yararlanabiliyor.

YEŞİL PASAPORT İLE VİZESİZ VE VİZE İLE GİDİLEN ÜLKELERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

1E44C403 5F9A 4E6C 8B22 1C9FC91B7FD6

BİZ NASIL YEŞİL PASAPORT ALMAYA HAK KAZANDIK?

Devlet memuru olduğum için mesleki olarak belirli kademe ve dereceye ulaştığımdan yani 3/1’ ine yükselmiş olmamdan dolayı kendim, eşim ve çocuğum için yeşil pasaport almaya hak kazandım. Ülkemizde genelde devlet memurlarına yeşil pasaport verilir diye bir kanı var ama bununda belli şartları var. Öncelikle çalışan ve emeklilerin kadro derecesinin  1., 2. veya 3. derecede olması gerekiyor.

Kadro derecesi; devlet memurlarının mesleki hayatta belli bir süre geçirmesi sonucunda ulaştığı kıdemdir. Bu kıdemin “derece ve kademe olarak” bir hesabı var. En yüksek derece 1’dir, en düşük ise 13’tür.  Her memur aynı dereceden başlamaz, kişilerin eğitim, askerlik vb. durumlara göre başlangıç derecesi değişir. Mesela Polislerden örnek vermek gerekirse Lise mezunları 9. dereceden başlarlar Lisans mezunları 8. dereceden başlarlar, Mühendislik veya Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olanlar 7. derecen başlarlar bu da 7/1’i olarak ifade edilir. 1. senesinin sonunda kişi 1 kıdem ilerler ve 7. derece 2 kıdem, yani 7/2’si olur. Derece ise olumsuzluk olmaması durumunda 3 yılda bir ilerler. Bu hesaba göre 1., 2. ve 3. dereceden kadrolu memurlar yeşil pasaport almaya hak kazanırlar.

DEEB51AA 838B 47B0 A9EF 6E63743D41C1

YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

*TBMM Eski Üyeleri ve Eski Bakanlar.

(Görevde oldukları sürede siyah pasaport kullanıyorlar)

* Belediye Başkanlarına.

Görevde olduğu sürece Büyükşehir, İl ve İlçe Belediye Başkanları ile kadro dereceleri 1’den emekli olan Belediye Başkanlarına.

*Kadro derecesi 1.,2. ve 3. derece olarak çalışanlar veya  bu kadro derecesinden çalışmakta iken emekli olan kadrolu ileemekli kesenekleri 1.,2.ve 3. derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları.

Kadro dereceleri yukarıdaki kadro derecedeyken görevinden kurum tarafından ayrılanlarda faydalanabiliyor.

*Özelleştirme kapsamına alınmadan önce hak kazanan T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Emlak Bankası ve Türk Telekom Müdürlüğü çalışanlarına.

* 4603 Sayılı iş kanununa tabi olma şartlarını taşıyan ve bu şartları taşırken emekli olan veya çekilen personel.

*Kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olanlar.

*Devlet Sporcularına

Branş fark etmeksizin Devlet sporcusu ünvanı alan sporculara.

Aile bireylerine eşine ve çocuklarına

Yeşil pasaport sahiplerinin eşleri, 18 yaşından küçük çocukları ve 18 yaşını bitirdikleri halde öğrenimlerine devam eden çocuklarından, evli olamayan ve çalışmayanlardan (SGK üyeliği olmayan), bu şartlar devam ettiği sürece 25 yaşını dolduruncaya kadar hak sahibi sayılırlar. 25 yaşını doldurmamış kişi öğrenciliği bitmiş olsa bile yeşil pasaportu kullanmaya devam edebilir. Ayrıca yaş koşulu olmaksızın zihinsel, ruhsal ve bedensel engelli çocuklar, eğer sizinle ikamet ediyor, bekar ve işsiz ise yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabiliyor ancak tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor.

* İhracat ile uğraşan iş adamlarına

Son üç takvim yılında (2016, 2017, 2018) yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan ihracat yapan firma temsilcilerine yeşil pasaport veriliyor.)

Tabi ki devlete karşı aşağıdaki suçlardan hüküm giymemesi durumunda geçerli:
Devletin güvenliğine karşı suçlar.

Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar

Zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık.

Not: Normal süresi 5 yıl olan Yeşil Pasaport İş adamlarına 2 yıllık olarak veriliyor. 

*Avukatlara

Baro’ya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi bulunan avukatlarda son çıkan yasa ile yeşil pasaport alabiliyorlar. Fakat avukatların haklarında, ‘Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen suçlar ile ‘Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması şartı aranacak.

Koprulu jeep

YEŞİL PASAPORT ALMAK İÇİN İSTENEN BELGELER?

*T.C. Kimlik kartı / Nüfus Cüzdanı / Geçici Kimlik Belgesi

* Biyometrik Fotoğraf (1 adet)

* Çalışan personelden Pasaport talep formu (çalıştığı kurumdan alacak yetkili kişi ıslak imzalı, mühürlü, kadro derecesi, ünvanı, tabi olduğu kanun ile hak sahibi ve kimin adına çıkartılacaksa adı-soyadı ve T.C. kimlik numaraları yazılmış olmalı)

* Emekli personelden emekli olduğu kadro ve derecesini gösteren belge (yetkili kişi ıslak imzalı, mühürlü, kadro derecesi, ünvanı, tabi olduğu kanun ile hak sahibi ve kimin adına çıkartılacaksa adı-soyadı ve T.C. kimlik numaraları yazılmış olmalı)

* Varsa eski pasaportlar.

* Eğitim gören çocuklar için Öğrenci belgesi (Islak imzalı ve mühürlü) . Üniversite öğrencisiyse e-devletten kare kodlu çıktı yeterli olacaktır.

* Ergin olmayanlar için Anne ve Baba ile müracaatı.

* Engelli olan çocuklar için sağlık raporu.

* Anlaşmalı bankalara yatırılacak defter bedeli 2019 yılı için 133,5 TL (sistemde göründüğü için dekont istenmiyor) Yeşil pasaportlar harçtan muaftır.

* Tabi ki alo 199 veya randevu.nvi.gov.tr den randevu almak.

* Bulunduğunuz ilin Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gitmek. (Yeşil pasaportları sadece İl Nüfus Müdürlükleri vermektedir)

Not: Daha önceden pasaportlar Emniyet Müdürlüklerinden alındığı için çalışan ve emekli olan kişilerin pasaport çıkartabilmesi için istenen yukarıdaki belgeleri bir önceki pasaportu çıkartırken vermiş olsalar dahi ilk pasaport başvurusu ve yenileme işlemlerinin her ikisi için de bir defalığına İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine sunmaları gerekmektedir.

3C5C7E12 87AF 48EC AB6C 0641EA26FB91

YEŞİL PASAPORT İLE İLGİLİ KISA KISA BİLİNMESİ GEREKENLER

*Pasaport edinmek isteyen çocuk hangi yaşta olursa olsun başvuruda kendisinin olması gerekiyor.

*Pasaport başvurularında her yaş grubu için biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Yeşil pasaportun avantajları nelerdir?

*Pasaport harcından muaftır. Bordo pasaportlular defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere 2 farklı ücret öderken, yeşil pasaport çıkaranların tek ödemesi gereken bedel 225,00 TL’lik defter bedelidir. (2022)

*Bazı ülkelere vizesiz giriş yapabilmek. Bordo pasaportla vizesiz girilebilen ülke sayısı 102 iken, yeşil pasaportun 160’tır. Bordo pasaportluların vizesiz gidemediği Schengen ülkelerine yeşil pasaport sahipleri vizesiz gidebiliyorlar.

Yeşil Pasaport Talep Formu Nereden Temin Edilir?

Çalıştığınız kurumdan veya https://randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden temin edilir. 

Yeşil Pasaport Talep Formu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Talep formu düzenlendiği tarihten itibaren altmış (60) gün süre ile geçerlidir.

Alacasu Karavan

Başvuru Yapıldıktan Kaç Gün Sonra Teslim Edilir?

Pasaport başvurusu yaptıktan sonra 2 iş günü içerisinde hazırlanır, pasaportlar en fazla; il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilir. (Biz pazartesi başvuru yaptık Cuma günü pasaportlar elimize ulaştı) 2019

Adrese Teslim Edilemeyen Pasaportlar Nereden Alınabilir?

Adrese teslim edilemeyen pasaportlar 10 gün PTT şubesinde bekletilmekte olup,  bu süre içerisinde de teslim alınmaması halinde, müracaat esnasında belirtilen başvuru merkezine teslim edilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri Yurt Dışına Çıkış Harcı Ödüyor Mu?

Yeşil pasaport sahipleri de yurt dışına çıkarken ücreti 2019 yılında 50 TL olan harcı ödemek zorundalar.

Yeşil pasaporta vize isteyen ülkelerde dikkat edilmesi gerekenler?

Yeşil Pasaport sahibiyseniz ve vizeye baş vuracaksanız, ülkeye giriş için yine en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 aylık geçerlilik isteyen ülkeler de var.

Bazı devletlerin ülkeye girişte resmi pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenmek için tıklayın. 

Yeşil pasaport başvurusu nereye yapılır?

Randevulu veya randevusuz olarak yurt içinde, hususi (yeşil) pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

Yeşil pasaport defter bedeli ne kadardır?

225,00 Türk Lirası (2022 yılı)

Henüz güncellenmedi (2023 yılı)

*Her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca güncellenmektedir.

54ECBC66 F5BA 4A14 BF63 A74B18531151 scaled

Pasaport defter bedelini nerelere yatırabilirim?

*Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen pasaport defter bedelinin ödenmesi. ( Pasaport defter bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir.   Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)                                      

*Albaraka Türk

*Alternatif Bank

*Anadolubank

*Arap Türk Bankası

*BurganBank

*Citibank

*DenizBank

*FibaBanka

*Finansbank

*Garanti Bankası

*HSBC Bank

*ICBC Turkey Bank

*ING Bank

*Odeabank

*Şekerbank

*T.C. Ziraat Bankası

*TurkishBank

*Turkland Bank

*Türk Ekonomi Bankası

*Türkiye Finans

*Türkiye Halk Bankası

*Türkiye İş Bankası

*Türkiye Vakıflar Bankası

*Yapı ve Kredi Bankası

*Ziraat Katılım Bankası

ypkh

2023 Yılı Pasaport Ücretleri

Pasaport ücretleri her sene değerleme oranına göre artış gösterir. 2022 yılında pasaport ücretleri yüzde 36 artmıştı. Son zamanlarda ise pasaport ücretlerinin önemli derecede zamlanacağı gündemde. Yurt dışına seyahat etmeyi planlayan bireyler 2023 yılında pasaport ücretlerine ne kadar zam geleceğine dair araştırmalar yapıyor. Pasaport fiyatları, her sene yeniden değerleme oranında zamlanmaktadır. 2022 senesinde %36 oranında zam belirlendi. 2023 senesinde ise bu işlemlere oldukça fazla zam geleceği tahmin ediliyor.

Yeşil Pasaport Süre Düzenlemesi Resmi Gazetede Yayımlandı (2022 Mayıs)

2022 yılında Yeşil Pasaport ile ilgili yapılan düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, süresi dolan veya dolmasına bir yıldan az süre kalan yeşil pasaportların geçerlilik sürelerinin uzatılması işlemlerini bugünden itibaren ücretsiz yapmaya başladı. Bunun üzerine vatandaşlar Yeşil Pasaport için gerekli evraklar, başvuru şartları nelerdir, kimlere verilir? – Yeşil Pasaport süresi konularını araştırmaya başladı. Yeşil Pasaport hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar…

YEŞİL PASAPORT SÜRESİ

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeşil pasaportun geçerlilik süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması nedeniyle süresi dolan veya dolmasına bir yıldan az kalan pasaportların geçerlilik süresini uzatma işlemleri ücretsiz gerçekleştiriliyor. 5 Mayıs 2022 itibarıyla hususi (yeşil) pasaportun geçerlilik süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması nedeniyle geçerlilik süresi dolan veya dolmasına 1 yıldan az süre kalan hususi pasaportların geçerlilik süresinde uzatma işleminin başladığının ifade edildiği İçişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Hususi pasaportların geçerlilik süresinin uzatma işlemi kapsamında; 01 Haziran 2010 tarihinden sonra düzenlenmiş ve fiziki olarak iptal edilmemiş (delinmemiş, vb) pasaport ile il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine şahsen müracaat edilmelidir. Hususi pasaport uzatma işlemi ücretsizdir. Süresi uzatılacak pasaportun geçerlilik süresinin dolmuş olması veya dolmasına bir yıldan az süresi kalmış olmalıdır. Kanunda belirlenen sınırlamaları aşmayacak şekilde hak sahiplerinin pasaport süresi en fazla beş yıl uzatılır. Basım aşamasında bekleyen başvurular hariç, uzatma işleminde hususi pasaport başvurusunda olduğu gibi çalışanlardan talep formu, emeklilerden ise sistemde kayıtlı değilse emekli belgesi talep edilir. Hak sahibinin çocuklarına ilişkin başvurularda; Pasaport Kanununda belirlenen yaş sınırı (25 yaş) ve diğer şartlar doğrultusunda uzatma işlemi yapılır. Ergin olmayanların pasaportlarının süre uzatımı işleminde yasal temsilcilerin muvafakati alınır.”

🌿 İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir 

9 Comments

 • SenaVolkan
  Posted Aralık 17, 2019 at 10:27 pm

  3/1 i olana kadar yaşlanacağız 7/1 ndeyiz henüz

  Cevapla
  • Post Author
   kesfihuzur
   Posted Aralık 18, 2019 at 3:30 pm

   Ortalama 12 yıl var. Ben Mesleğe 7/1 i olarak başlamıştım, Doğu görevinde fazladan derece verildi bir de 2005 sonrasında mesleğe başlayanlara 1 dik verilince 8 yılda 3/1 i oldum.

   Cevapla

Yorum Yap