Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Trt Sarıçınar Verici İstasyonu Yol Tarifi

Trt Sarıçınar Verici İstasyonu Yol Tarifi

Trt Sarıçınar Verici İstasyonu Nerede?

🌿 Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan TRT Sarıçınar Verici İstasyonu Antalya şehir merkezine yaklaşık 55 km mesafede Konyaaltı ilçesi Hisarçandır Mahallesinde 1850 metre rakımlı zirvede bulunmakta.

Trt Soframiz

🌿 Hisarçandır’a geldikten sonra yaklaşık 14 km toprak yolu takip ederek zirveye ulaşılabilir fakat son 3 km’lik yolun bir hayli bozuk olduğunu, yolda yer yer küçük küçük kayaların olduğunu alçak arabalarla gitmenin sakıncalı olduğunu hemen belirtmek isterim. 4×4 altı yüksek arazi araçları ile zirveye kadar rahatlıkla gidebilirsiniz.

YOUTUBE VİDEOSUNU BURAYA TIKLAYARAK İZLEYEBİLİRSİNİZ

🌿 Biz Keşfihuzur ailesi olarak ilk kez 2019 yılı Ağustos ayında çıkmıştık TRT Sarıçınar Verici İstasyona, aracımız Dacia Sandero Stepway ve son 1 km mesafe kalana kadar aracımızla gittik kalan 1 km yolu yürüyerek tamamlamıştık.

Ben

🌿 Son 2 yılda yağmur, kar ve doğa olaylarından yol bir hayli bozulmuş ve Kia Sportage araçla son 2 km mesafe kalana kadar araçla gittik ve kalan yolu yürüyerek yaklaşık 45 dakikada tamamladık (tabii arada fotoğraf ve video çekme süreleri de var) Yolun bozuk olması aslında yürüyüş yapmayı sevenler için avantaj diyebiliriz, Sedir ağaçları arasında eşsiz manzaralar eşliğinde zirveye vardığınızda her şeye değdiğini anlayacaksınız.

TRT Genel Manzara

Sarıçınar TRT Verici İstasyonu Hakkında;

📺  Şu anda kimselerin olmadığı Sarıçınar TRT vericisi 1977 yılında Macarlar tarafından yapılmış. O dönemin şartlarına göre çok yüksek teknolojiyle donatılan, duvarları 2,5 metre kalınlığında ve kurşun levhalarla kaplı bir bina. Vericinin yüksekliği yaklaşık 60 metre. Vericinin hemen ön tarafında bulunan, görevlilerin kaldığı 4 katlı binayı baz alarak ne kadar yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.

TRT Manzaraa

📺 Antalya’da ilk televizyon yayını ise10 Mayıs 1974’de yapılmış.
📺 O tarihe kadar Antalyalılar, kurdukları yüksek antenlerle yaz aylarında bazı Arap ülkeleri ile güneydeki Kıbrıs Rum televizyonlarının yayınlarını izlemeye çalışırlarmış

Anne Ogul
📺 Sarıçınar Televizyon Verici İstasyonu 1977’de devreye girip Antalya, Ankara merkez TRT yayınına bağlanınca Antalya’da da TRT yayına geçmiş.
📺 Son zamanlarda kaderi ile baş başa kalan eski TRT vericisi bugünlerde özellikle fotoğrafçıların, doğa yürüyüşü yapan gezginlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.

KONUM İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ Baba Ogul Doruk TRT gun batimi TRT Sedir Trt yol

Yorum Yap