Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sonbahar’da Kamp Yapılacak Yerler

Sonbahar’da Kamp Yapılacak Yerler

Doğada konaklamalı bir kamp insan bedeninin dinlenmesi ruhen huzuru hissetmesi için harika bir etkinliktir. Özellikle sonbahar mevsiminde ağaç yapraklarının yeşil, sarı, kahverengi ve kızıl renklerinin cümbüşü ile adeta bizleri büyüleyen bir ortam oluşturması kamp noktasını daha da güzelleştirmektedir.

Sonbahar mevsiminde ister tek başınıza ister ailenizle kamp yapabileceğiniz ülkemizin dört bir yanında o kadar güzel tabiat parklarımız, dağlarımız, yaylalarımız, sahillerimiz ve göl kenarlarımız var ki saymakla bitmez. Sonbaharda kamp yapabileceğiniz en güzel yerlerin listesini aşağıya sıralıyoruz ama öncesinde birkaç önerimiz olacak onları da göz önünde bulundurduktan sonra kampa gitmenizi öneririz.

ÖN ARAŞTIRMA

Kamp yapmaya karar verdiğiniz yer ile ilgili küçük bir araştırma yapmayı unutmayalım ayrıca gideceğimiz konumu yakınlarımıza ve kolluk kuvvetlerine önceden bildirmemizde fayda var olası kaybolma durumları için.

FAZLA EŞYADAN KAÇINMA

Ekipman ve kamp malzeme seçimini mevsime ve hava durumuna göre yapmamız gerekiyor. Aracımız ile kamp yapılacak yer arasında fazla mesafe olması durumunda geçerli tabi bu kural eğer aracımız yanımızda olacaksa eksiksiz hatta fazla sayılabilecek malzemelerle ile gidebilirsiniz.

KIYAFET KONUSU

Kıyafetlerimizi de mevsim ve hava şartlarına göre seçmemiz gerekiyor, hava alabilen terletmeyen terlediğimizde çabuk kuruyan ve sıcak tutan kumaşlı giysileri tercih etmeliyiz. Ayrıca doğa yürüyüşü için ayakkabısı özellikle de bileği saran bot giymeniz olası bilek burkulmalarını önlemek adına son derece önemlidir.

SONBAHAR’DA KAMP YAPILACAK YERLERİN LİSTESİ

KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI – ISPARTA

Sonbaharı seven herkesin görmesi gereken bir yer “Kovada gölü milli parkı”

Gölün etrafında yürüyüş yapıp ahşap iskelesinden ve manzara kulesinden göl manzarası izleyebileceğiniz dilerseniz göl kenarında bulunan masalarda piknik yapabileceğiniz, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı bulunan doğa harikası bir yer. Kovada gölü milli parkı ziyaretçi tanıtım merkezinde yaban hayvanlarını tanıtan mini bir müzede mevcut. Göl ve Milli Park ile ilgili detaylı bilgi edinebilmeniz için ziyaretçi tanıtım merkezine uğramanız yararınıza olacaktır. Isparta Sütçüler mevkiinde bulunan Kovada gölü Antalya şehir merkezine yaklaşık 120 km mesafede, Isparta’ya 84 km mesafede Eğirdir’e 24 km mesafede yer almaktadır.

image00006

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI – BOLU

Yedigöller Milli Bolu merkeze bağlı Merkeşler mevkiinde bulunmakta. Ülkemiz de Sonbahar mevsimi deyince insanların aklına ilk sırada gelen yer kesinlikle burasıdır. Çok sayıda bitki türünü içinde barındıran milli park, yurdumuzun en güzel karışık doğal ormanlarına sahiptir.
Başlıca ağaç türleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçlarına ev sahipliği yap aktadır. Yürüyüş yolları, şelaleleri, piknik alanları ,dinlenme tesisi ,fotoğraf çekme ve spor yapma gibi faaliyetler yapılmaktadır.  Ayrıca, 1 hektarlık alanda çadırla veya karavanla konaklama da yapılabilir.  Milli park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçük Göl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Milli parkı ziyaret etmek için en ideal ay’lar Kasım ve Nisan ayıdır.

BORABOY GÖLÜ – AMASYA

Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunan Baraboy Gölü Amasya şehir merkezine 63 km ve Taşova ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Doğal görüntüsü görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.  Baraboy Gölü’nde kamp alanı, bungalov evler, piknik alanı ve tesis hizmetleri gibi imkânlar bulunmaktadır. Gölün etrafında yürüyüş yapabileceğiniz parkurda bulunmaktadır.

ŞAVŞAT KARAGÖL – ARTVİN

Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Şavşat Karagöl’de Sonbahar ’da ve İlkbahar’da doğa sporları yapabilirsiniz. Yaban hayvanları bakımından oldukça zengin olan ve bir çok canlı türüne ev sahipliği yapan Karagöl’de kamp yapabilir, sandal veya kano kiralayarak gölün üstünde turlayabilirsiniz.

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI – KASTAMONU & BARTIN

Kastamonu ve Bartın illeri sınırlarında bulunan Küre Dağları Milli Parkında çok sayıda Göl, Şelale, Mağara ve Kanyon bulunmakta. Hatta Dünya’da geçişi en zor olan Valla Kanyonu’ ev sahipliği yapmaktadır. Yaban hayatı bakımından da oldukça zengin bir konuma sahip olan Küre Dağları’nda ayı ve domuz gibi daha birçok yaban hayvanlarına da ev sahipli yapmaktadır. Sonbahar’da mutlaka kamp yapılması gereken yerlerin başında gelmektedir.

YENİCE ORMANLARI – ŞEKER KANYONU – KARABÜK

Karabük’ün Yenice ilçesinde bulunan Orman adını bu ilçeden almıştır. Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından 1999 yılında “Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Noktadan Biri” olarak ilan edilmiştir. Yaban hayatı ve endemik bitki türleriyle tüm doğa severlerin ve kamp ile doğa sporları ile uğraşanların da ilgisini çeken bir bölgedir.  Sonbahar mevsiminde renk cümbüşünün en güzel şekilde yaşandığı Yenice Ormanları sizleri bekliyor.

 

KARAGÖL – İZMİR

Karagöl Tabiat Parkı deniz seviyesinden yaklaşık 850 metre yükseklikte orman içerisinde heyelan set gölü olarak geçiyor. Şehir merkezinden uzaklaşmak isteyenler için harika bir yer, göl etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Gölde balık tutmak yasak onu belirtmekte fayda var, park  yıl boyu haftanın her günü açık çadırınızla ve karavanınızla kamp yapabilirsiniz. Belli noktalarda ateş yakabilir ve mangal yapabilirsiniz, duş, lavabo, elektrik imkanı mevcut.

İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI  MİLLİ PARKI – KIRKLARELİ

Kırklareli’nin Demirköy ilçesi İğneada Beldesi içerisinde bulunan İğneada Longoz (su basar) ormanları Milli park olarak koruma altında bulunmakta. Karadeniz kıyısındaki bu büyük orman güneyindeki Yıldız (ıstıranca) dağlarından gelen akarsuların sahildeki kum setini aşamayınca bu orman içerisinde toplanmasıyla meydana gelmiş. Cennetten bir köşe olan bu yer çok bilinmese de güzelliği ve zengin doğası gelenleri etkiliyor.  İçerisinde kamp yapabileceğiniz orman ve göl kenarı alanları ile doğada vakit geçirebileceğiniz, canlıların birçok çeşidini görebileceğiniz, her mevsimi ayrı güzel olan bir yer.

KAZ DAĞLARI – BALIKESİR & ÇANAKKALE

Kaz dağları Dünya’da oksijen miktarı bakımından ilk üç sırada yer almaktadır. Balıkesir ve Çanakkale illeri arasında bulunan Kaz Dağlarında Sonbahar mevsiminde harika kamp yerleri bulunmaktadır. Yalnız Kaz Dağları’nda kamp yaparken çok dikkatli olmamız gerekiyor yabani hayvan bakımından oldukça zengin bir konuma sahip olduğu için ormanın derinliklerinde bölgeyi bilen bir rehber eşliğinde gezmemiz gerekmektedir yoksa istenmeyen durum ve kazalarla karşılaşabiliriz.

KAPADOKYA – NEVŞEHİR

Çok geniş bir alanı kaplayan Kapadokya bölgesinde genelde ağaçlık alan çok azdır. Sonbahar mevsiminde en ideal kamp yeri Ihlara Vadisi olduğunu söyleyebiliriz.

ERİKLİ YAYLASI – YALOVA

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Tesvikiye Köyü’nde bulunmakta olan Erikli Yaylası Sonbahar mevsiminde yaprakların renk cümbüşünü izleyebileceğiniz, kamp yapıp parkurlarda yürüyüş yapabileceğiniz doğa harikası bir yer.

 

Yorum Yap