Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sazak Koyuna Nasıl Gidilir? Sazak Koyu Nerede?

Sazak Koyuna Nasıl Gidilir? Sazak Koyu Nerede? Sazak Koyunda Kamp Yapılır Mı?

Akdeniz’in denize paralel uzanan dağların denize dik uzanmaya başladığı yer olan Adrasan, Olimpos ve Çıralı’nın olduğu bölgede koylar, burunlar ve seyrine doyulmayan büyüleyici manzaralar bizleri bekliyor. Bunlardan biri de Sazak Koyudur.

Sazak Koyu Kamp

Medeniyetten uzaklaşıp, doğanın kalbinde kafa dinleyip sakin ortamın tadını çıkarmak isteyenlerin adresi diyebiliriz.

Beydağları Sahil Milli Parkı’nın batı kısmında sırtını Musa Dağına dayayan Sazak koyunun geniş kumsalı ormanın derinliklerine doğru uzanır. Koyun sağı ve solu dik kayalıklardan oluşmaktadır. Teknelerle gelenler dışında genelde sakin bir ortama sahip koyda ağaçlık alanda orman yolunu kullanarak gelen kamp yapan kişilere rastlamak mümkündür.

Sazak koyunun deniz girişi küçük çakıl taşlı fakat daha sonra kumlu. Hemen derinleşmeyen, oldukça berrak, durgun ve masmavi denizi ile insanı büyülüyor, yüzerken deniz kaplumbağaları ve çeşitli balıklar size eşlik ettiği anlara şahit olabilirsiniz.

Sazak koyu 1

Sazak Koyuna Nasıl Gidilir?

Sazak Koyuna gitmek için Antalya şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıkta buluna Adrasan’a gelmek gerekiyor. Genelde Adrasan‘dan tekne turları ile gidilen koy, güzel bir kumsala ve sakin bir denize sahiptir.  Sazak koyuna Adrasan üzerinden orman yolundan araç ile de gidilmektedir. Hemen belirtelim yol stabilize toprak yol bir hayli bozuk ve aracınız 4×4 arazi aracı olmalıdır.

Sazak

Bölgeye yakın olan Porto Ceneviz koyu ise bir burnun kuzey yamacında kalmaktadır oraya karayolu bulunmadığı için sadece tekne turları ile gidilmektedir.

Kısa Kısa Bilgiler;

⛺ Kamp yapmak için geniş bir alanı var.

⛺ Koy’da herhangi bir tesis ya da işletme yok.

⛺ Duş, Lavabo ve Elektrik yok.

⛺ Su ihtiyacınızı ormanın içindeki tulumbadan giderebilirsiniz.

⛺ Cep telefonu çekmiyor.

⛺ Yanınıza sinek kovucu ve güneş kremi almayı unutmayın.

⛺ Kamp yapacağınız gün sayısına göre gıda maddelerinizi almanızda fayda var.

⛺ Geceleri kamp esnasında yaban domuzları ziyaretinize gelebilir. Çöplerinizi uzağa ve gıda maddelerinizi güvenilir yerlere koymalısınız.

⛺ Orman içerisinde odun bol olduğu kontrollü ateş yakabilirsiniz.

KONUM İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yap