Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Safranbolu Taş Teras Nerede ve Nasıl Gidilir? Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Safranbolu Taş Teras Nerede ve Nasıl Gidilir? Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Burası bizce yakın zamanda Safranbolu’nun gözdesi olacak, henüz çok keşfedilmemiş Sırçalı Kanyon’undaki Taş Teras… Bu manzara eşliğinde kahvaltı yapmasak olmazdı.

Tas teras

Doğal oluşum olması sebebiyle Kristal Teras’tan daha çok sevdik tabi ki, doğal balkon olduğu için kahvaltımızı Taş Teras üzerinde yaptık, manzaramız alabildiğince Sırçalı Kanyonu, önümüzde dans eden kuşlar ve cıvıltıları eşliğinde unutulmayacak bir deneyim oldu.

Gelelim yol tarifine Safranbolu şehir merkezinden yaklaşık 15km mesafede. Safranbolu çıkışında Eflani/Bartın sapağından sonraki ilk solda Yazıköy/Düzceköy sapağı var. Oradan sola giriyorsunuz. Düzceköy meydanına varınca soldan asfalt yoldan devam ediyorsunuz. Bir kaç km sonra sağda ‘Kozcığız’ tabelasından giriyorsunuz. Yaklaşık 2km toprak yoldan ilerleyip Taş Teras’a varıyorsunuz. 3 adet toprak yol var en soldaki sizi terasa götürecek olan yol.

Tas teras manzara

Not: Doruk’u tabiki buraya çıkarmadık. Yukarıda emniyetli bir yerde bebek arabasında uyuyordu. Siz de çocuklarınızı bu bölgeden uzak tutmalısınız. Etkileyici olduğu kadar tehlikeli de. Bu arada üzerindeyken değil de yan taraftan bakınca baya ürkütücü duruyor.

◊Unesco listesinde bulunan tarihi Safranbolu şehri gezimizin kısa özetini de sizlerle paylaşalım gidecekler için rehber olması açısından yapılacakları şöyle sıraladık.

safranbolu konak

✔ Tarihi Safranbolu evlerini, konaklarını şöyle bir karşıdan görebilmek için hıdırlık tepesine kadar çıkın. Tepede kalması sebebiyle bizce en güzel Safranbolu manzarası oradan izleniyor.

✔ Tokatlı Kanyon’unda yürüyüş yapın. İncekaya Su Kemeri’nin görsel güzelliğini karşıdan izleyin. Kristal Teras’tan da bir bakın işte ☺ Çünkü ‘Taş Teras’tan sonra burası bizi pek cezbetmedi. Tabi ki favorimiz ‘Taş Teras’a gidin ve asıl manzaranın tadını orada çıkarın. Sırçalı Kanyonunu da görün.

WhatsApp Image 2022 07 14 at 19.49.30

✔  Çarşı’yı, Cinci hamamını ve Cinci Hanını gezin görün, Arasta’da közde kahve için.  Yörük köyünü, Kaymakamlar gezi evini ziyaret edin, Bulak Mencilis Mağarasına gidin, Safrantat’ dan lokum almayı unutmayın. Yöresel yemeklerini tadın biz bu güzel yemekleri Safranbolu sofrasında denedik ve çok beğendik.

✔ Bükme, bizim bildiğimiz ıspanak kıymalı kapalı pide.

✔ Perohi, biraz mantıya benziyor içinde süzme yoğurtlu bir iç malzeme var.

✔ Cevizli Yayım ; erişte haşlanıp üzerine ceviz ve peynir ekleniyor.

✔ Safranlı Pilav ve Bağlar Gazozu favorilerimiz oldu.

safranbolu

Konaklamayı Kahveciler Konağı’nda yapmıştık, şehrin dokusunu hissedebileceğiniz adeta müze havası olan muhteşem bir butik otel.

Safranbolu Taş Teras Gezilecek yerler…

 

Yorum Yap