Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rumkale ve Halfeti’de Gezilecek yerler – Rumkale ve Halfeti Gezi Rehberi

Gaziantep’in saklı cenneti; Rumkale ve Dizi Ünlüsü Halfeti’de gezilecek yerler

Rumkale ve Halfeti’de gezilecek yerler yazımız.

Gaziantep denilince aklımıza hep yemekleri ve baklavası gelir. Oysaki doğası ve görülmesi gereken yerler de yemekleri kadar muhteşem inanın. Gaziantep gitmeyi hep istediğimiz bir şehirdi. Planlar yapıldı tarih kesinleştirildi. Tabi biraz da ön araştırma yapalım derken tesadüfi olarak Rumkale’yi bulduk.  Daha önce hiç duymadığımız, fotoğrafını bile görmediğimiz bir yerdi burası. Bizi nasıl heyecanlandırdı anlatamam.

Rumkale

      Rumkale, Gaziantep merkeze yaklaşık 50 km uzaklıkta. Yavuzeli İlçesi’nden, Kasaba Köyü’ne doğru fıstık bahçelerinin arasında kıvrıla kıvrıla gidiyorsunuz. Biz gittiğimizde tam da daldaydı fıstıklar.

17 04 24 21 13 46 175 deco

Rumkale’ye vardığımızda karşıdaki şehir bizi büyüledi, canlı olarak görmek fotoğraflardan çok farklıydı.

img 0887

Burası için ; ‘’ kayalığın nerede bittiği, insan eserinin nerede başladığını söylemek çok zor’’ demişler. Gerçekten de öyle… Doğa ile uyumu şahane.  Asur, Pers, Helenistik ve Roma dönemlerinde yerleşim görmüş. 1113’te Başpiskoposluğun buraya taşınması ile Hristiyanlar için önemli bir dini merkez kimliği kazanmış. 1516 yılında ise Osmanlı egemenliğine girmesiyle birlikte Rumkale; Halep Eyaleti’nin Birecik Sancağı’na bağlı kaza merkezi haline getirilmiş. Rumkale’den Halfeti’ye tekne ile geçebiliyorsunuz. Tekne sizi buradan alıyor önce barajın yapımıyla sular altında kalan Savaşan Köyü’ne götürüyor.

img 0710

Savaşan, Şanlıurfa’ya bağlı ve Urfa merkeze yaklaşık 120 km uzaklıkta. Rumkale’den bindiğimiz tekne bizi Fırat’ın sularında gezdirirken, aslında başka bir şehre götürüyordu.

img 1395

Köyü görür görmez insanın içi acıyor önce. Birecik Barajı’nın yapılmasıyla Fırat’ın suları altında kalmış; köy halkı daha yukarıdaki yeni evlerine taşınmışlar. Köy camisinin, minaresi ve tavan bölümü gözüküyor sadece. Köy okulu ise tamamen suyun altında kalmış. İnsanın doğduğu, doyduğu yerleri terk edip gitmesi eminim çok zor olmuştur. Köydeki  bu küçük moladan sonra istikamet; Halfeti. Bizim gezimizin bonusu oldu bu iki yer. Hatta çok iyi oldu çünkü Rumkale’de  restorasyon çalışmaları devam ettiği için içini gezemedik. Zaten çok da üzülmedik bu duruma çünkü etraf ve kendi görüntüsü bizi mest etmeye yetmişti.

img 0783

Halfeti de Şanlıurfa’ya bağlı ve merkeze 120 km uzaklığında. Asurlulardan Yunanlılara, Süryanilerden Araplara, Bizanslılardan Memlükler’e derken Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlıya geçerek bugünkü halini almış. Fakat yine baraj yapımıyla şehrin büyük kısmı sular altında kalmış.

img 0798

Halfeti’ye vardığımızda teknemiz yüzer restoranlardan birine yanaştı. Burada su sürekli alçalıp yükseldiğinden restoranlar genelde dubalar üzerine kurulmuş; hem yemek yiyip hem de suyun tadını biraz daha fazla çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca kalmak isteyenler için birkaç pansiyon bulunmakta.

img 0795

‘’Halfeti Gerdanı’’ dedikleri asma köprüden geçince karşıdan şehri daha iyi görebiliyorsunuz. Ama o kadar çok sallanıyor ki ‘şimdi kopacak ‘ diye insanın aklından geçmiyor değil.

img 0854

      Halfeti Ulu Cami; yapımına 1804 yılında başlanmış 1807 yılında tamamlanmış fakat o da yükselen sudan nasibini almış ve taban kısmı yaklaşık 40 santimetre sular altında kalmış.

      Fırat Nehri’ne karşı kahvelerimizi de yudumladıktan sonra dönüş için tekrar teknemize binip serinleyen havanın tadını çıkarmaya başladık. Siz de bu deneyimi yaşamak isterseniz Nisan-Mayıs ayları çok ideal. Hazirandan sonra kavrulabilirsiniz maazallah.

Rumkale ve Halfeti gerçekten gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer.

ELAZIĞ’DA KAMP YAPILACAK YERLER İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİN

ELAZIĞ’DAN VAN’A GEZİLECEK YERLER YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİN

DOĞU EKSPRESİ İLE TREN YOLCULUĞU YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİN

Yorum Yap