Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Manavgat Gezilecek Yerler – Manavgat Gezi Rehberi

Manavgat Gezilecek Yerler – Manavgat Gezi Rehberi

Manavgat Gezi Rehberi konseptinde hazırladığımız bu makalemizde ;
Akdeniz’in gözde tatil bölgelerinden birisi olan Manavgat ilçesinde bulunan, mutlaka görmenizi istediğimiz yerlere değineceğiz.

Manavgat, sırtı Toros Dağları‘na ve Akdeniz’e dönük, huzurlu bir beldedir.

Doğası ve tarihi adeta büyüleyici bir etki bırakmaktadır. Bu nedenle her yıl yüz binlerce turisti ağırlamaktadır

Manavgat denilince akla ilk önce şelale gelir. Sadece Türkiye’de değil, bir çok dünya ülkesinde bile Manavgat Şelalesi dillerden dillere dolaşmaktadır .Ünlü şelalenin keyfine doyamayacağınızı da en baştan belirtmek isteriz 🙂 Ancak Manavgat’ın zenginlikleri sadece şelale ile bitmiyor…

İsterseniz Antalya’nın bu şirin ilçesi Manavgat’ta gezilecek yerlere bir göz atalım..

kesfihuzur

Manavgat ilçesinin 3 km batısında bulunan Manavgat Şelalesi, ilçe ile aynı adı taşımaktadır. Şaşırtıcı bir yüksekten dökülmesi ile birlikte, geniş bir alan üzerinden gürül gürül akışı görülmeye değer bir manzara oluşturur.

Şelalenin hemen yanı başında, doğa ile iç içe bulunan alanlarda piknik yapılabilirsiniz. Veya yine çevresinde bulunan lokantalarda taptaze balık çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz. Şehirin gürültüsünden uzak bir noktada , doğa ile bütünleşmek isteyenler için ideal bir yerdir. Manavgat ‘a yolunuz düşerse, Manavgat Şelalesi ‘ne uğramayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

kesfihuzur

Köprülü Kanyon 1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 35.719 hektardır. Milli Park Köprü Çayının Bolasan Köyü ile Beşkonak Köyü arasında meydana getirdiği yarma vadi yaklaşık 14 km. uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Milli parkta kızılçam ve makilik alanlar ile 400 hektarlık Saf Akdeniz Servisi Ormanına sahiptir.

Doğal güzelliği ile ziyaretçileri etkileyen Köprülü Kanyon Türkiye’nin en popüler rafting alanıdır diyebiliriz. Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan eğlenceli ve heyecan verici bir nehir sporudur. Köprülü Kanyon’da rafting yapmak isterseniz çok fazla çaba harcamanıza gerek yok. Köprüçay’ın her iki tarafında bahar ve yaz mevsiminde rafting firmaları ile dolup taşıyor. Kolay bir şekilde anlaşmaya varabilirsiniz ayrıca fiyatlarda pazarlık yapmayı unutmayın. Bölgede Jeep Safari ve doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde konaklamak isterseniz bölgedeki yerleşim yerlerinde daha çok başta aile işletmesi pansiyonlar, bungalow, ağaç evler yanında motel bulunmaktadır. Bölgede çok sayıda çadır kamp alanları da mevcuttur.

kesfihuzur

Side Antik Kent ‘i , Türkiye’nin en etkileyici antik kentleri arasında bulunmaktadır. Beldeye adeta hayat veren antik kent, 400 metre uzunluktaki yarımada’ya kurulmuştur. Side beldesi , geçmiş dönemlerde Akdeniz’in en önemli limanlarından birisi olma özelliğini taşımakta idi.

Antik Kent’i ve Side bölgesini genel olarak gezmeniz ve fotoğraflamanız ortalama olarak 3 saatinizi alacaktır. Bu kadar vaktiniz olmasa da , mutlaka gidip görmenizi tavsiye ediyoruz..

kesfihuzur

Manavgat gezi rehberi yazımızda , mutlaka görmeniz yerlerden gereken yerlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki Apollon Tapınağı’dır.

Her ne kadar tapınakdan geriye 3-5 sütun kalmış olsa da , görkemi ile sizleri büyüleyecek noktalardan bir tanesidir.

Yarımadanın ucunda bulunan yapı, deniz kıyısında yer almaktadır. Burada göreceğiniz kalıntılar güneş ve ışık tanrısı Apollon’a adanan tapınaktan günümüze kalan sütunlardır.

Sideliler Apollon’u “Apollon Sidetes” olarak adlandırmış ve kentin kurucusu olarak görmüşlerdi. Athena ise Side’nin baş tanrıçası kabul edilmiş, Tanrıça adına Epibaterios Bayramı düzenlemişlerdi.cSide’de basılan sikkeler üzerinde Athena ve Apollon’un kabartmaları yer almış, Ayrıca kentin sembolü nar kabartmaları da resmedilmişti.   Hem Athena hem Apollon Side kenti için büyük önem taşımaktaydı. Lakin M.S. 2. yüzyılda belli ki Apollon daha çok tapım görmekteydi.

Roma Barışı (Pax Romana) denilen dönem M.Ö. 27 ile M.S. 180 yılları arasındaki süreçtir. Apollon Tapınağı bu dönemde yani 2. yüzyılda inşa edilir. Lakin Hristiyanlığın gelişiyle birlikte bu kutsal alana 5. yüzyılda büyük bir bazilika, 8. yüzyılda da bir kilise dikilir. Özellikle bazilikanın yapımında tapınağın parçaları kullanıldığı için tapınak büyük tahribat alır. Tapınak 80’li yıllarda yapılan yenilemeler sayesinde günümüzdeki görünümüne kavuşur. Athena Tapınağı’ndan pek bir şey kalmasa da Apollon Tapınağı’nın görkemli sütunları gelenleri selamlamaya devam etmektedir.

kesfihuzur

2018 yılı içerisinde açılan bu müze, Manavgat merkezinde yer almaktadır. Cüzi bir meblağ giriş ücreti bulunmaktadır. Manavgat’a geldiğinizde uğramanız gereken keyifli bir müzedir. Etnoğrafya müzesi tarzında olan Kent Müzesi, adeta şehrin geçmişini yaşamanıza olanak sağlıyor. Yörük kıyafetleri , yörük yaşantılarından kalıntılar , Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler , bir takım zaanatlar ve çok daha fazlası..

Yörük kültürü, Girit kültürü ve Manavgat kültürünü sonuna kadar hissedeceğiniz Kent Müzesine mutlaka uğrayın. Kendinizden birşeyler bulacağınıza oldukça eminiz 🙂

kesfihuzur

Hem deniz hem de göle kıyısı olan bir yerde tatil yapmak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken bir yerdir. Göl denize çok yakın konumlanmaktadır. Ayrıca göl kenarında birden çok otel bulunmaktadır. 4 veya 5 yıldızlı lüks oteller, yaz döneminde oldukça ilgi görmektedir.

Manavgat nehri’nin bir kolu olan Titreyen Göl’ün bir de hikaye var. Bu hikayeyi size anlatmadan geçmek istemedik 🙂

Titreyen Göl Efsanesi

Hikayeye göre gölün kenarında bir balıkçı yaşar. Bu balıkçı , gölün çevresindeki kuşları beslemektedir. Kuşlar, kendilerini besleyen bu balıkçıya çok alışmışlardır. Balıkçıyı gördükleri her an heyecan ile balıkçıya doğru uçmaktadırlar. Günlerden bir gün , çevredeki avcılar göldeki ördekleri vurmaya başlamıştır. Balıkçı, avcıları uyarıp ördekleri vurmamalarını söyler. Bunun üzerine avcılar , balıkçıyı denize iter ve balıkçı orada ölür. Kuşlar kendilerini besleyen balıkçıya yardıma koşarlar ve avcıları oradan uzaklaştırırlar. Bu olaydan sonra ise göl titremeye başlar.

Doğası ve güzelliği ile turist çeken Titreyen göl’de yeşil ve mavi bir gezi veya tatil yapmak isterseniz buraya mutlaka uğrayın.

kesfihuzur

Manavgat’a geldiğinizde , bu eğlenceli ve sıra dışı mekana da uğrayabilirsiniz.

Manavgatta bulunan bu ev , Türkiye’nin en büyük ters evi ünvanını taşımaktadır. Daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi , Ters evler son dönemlerde oldukça popüler bir hal almaya başladı. Sorgun mahallesinde bulunan bu villa ise 2018 yılında kullanıma açılmıştır.

Evin kendisi ters olmakla beraber, haliyle içerisindeki eşyalar da ters olarak yerleştirilmiş.. Değişik bir deneyim yaşamak isteyenler mutlaka ziyaret etmelidir diyoruz ve bir sonraki konumumuza devam ediyoruz..

kesfihuzur

Oymapınar Barajı , Manavgat Nehri üzerine kurulu olan iki barajdan bir tanesidir.

Büyük bir baraj ve Manavgat çayı’nın efsane görüntüsü , doğayla iç içe olma fırsatı sunuyor.

Burada baraj gölünün üzerinde, dünyada eşi çok az olan tekne turları düzenlenmektedir. Bu turlara katılıp yeşil ve mavi renge doya doya keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

kesfihuzur

Oymapınar Gölü’nün sınırları içerisinde bulunan bu park , ziyaretçilere keyifli anlar yaşatmaktadır.

Macera severler için bir çok çeşitli alternatif sunulan bu işletmede, tatiliniz boyunca unutamayacağınız anlara sahip olacaksınız.

Yıl boyunca on binlerce yerli ve turistin tercih ettiği Adventure Park, bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi konumundadır.

Manavgat Gezi Rehberi

kesfihuzur

Özellikle çocuklu aileler ve macera severlerin gönül rahatlığı ile ziyaret edebileceği yerlerden bir tanesi de Thematic Park.

Ilıca beldesinde bulunan bu işletmeye ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır. İçerisinde Kuş Cenneti , Akvaryum , Timsah Parkı , Zoo Park ve Dinopark bulunan bu işletmeye giriş ücretlidir. Ayrıca yaz dönemlerinde su gösterileri de yapılmaktadır.

Manavgat Gezi Rehberi

 

Yorum Yap