Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Köprülü Kanyon Nerede ve Nasıl Gidilir?

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon 1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 35.719 hektardır. Milli Park Köprü Çayının Bolasan Köyü ile Beşkonak Köyü arasında meydana getirdiği yarma vadi yaklaşık 14 km. uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Milli parkta kızılçam ve makilik alanlar ile 400 hektarlık Saf Akdeniz Servisi Ormanına sahiptir.

Koprulu Kanyonn

Koprülü Kanyon başlangıç noktası (Bozyaka Mah.) Antalya şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Manavgat ya da Serik tarafından geldiğinizde her iki yönde aynı yola bağlanmakta. Bozyaka Bucağına varmadan yol 2’ye ayrılıyor bu ayrımda sağdanda, soldanda devam etseniz her iki yolda Olukköprü’de birleşmektedir. Bu arada Köprülü Kanyon Milli Parkına giriş ücretsizdir.

Tarihi Olukköprü 22 metre uzunluğunda Köprüçay’ın üstünde, kanyonun en sarp iki yakası arasında 35 metre yüksekliğe, 2,70 metre ene sahip antik dönemden kalma harika bir eserdir. Manzarası ve yapısıyla görenleri büyüleyen tek gözlü taş kemer köprü 1997 yılında Karayolları tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Köprülü Kanyonda Rafting Yapmayı Unutmayın

Doğal güzelliği ile ziyaretçileri etkileyen Köprülü Kanyon Türkiye’nin en popüler rafting alanıdır diyebiliriz. Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan eğlenceli ve heyecan verici bir nehir sporudur. Köprülü Kanyon’da rafting yapmak isterseniz çok fazla çaba harcamanıza gerek yok. Köprüçay’ın her iki tarafında bahar ve yaz mevsiminde rafting firmaları ile dolup taşıyor. Kolay bir şekilde anlaşmaya varabilirsiniz ayrıca fiyatlarda pazarlık yapmayı unutmayın. Bölgede Jeep Safari ve doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

Koprulu Rafting

 

Büğrüm Oluk Köprü

Büğrüm Köprüsü diğer adıyla oluk köprü eski roma imparatorluğu döneminden günümüze kadar gelmiş en güzel eserlerden bir tanesidir. Köprünün kemerleri öylesine muazzam bir işçilikle yapılmıştır ki görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Eski ipek yolu geçidi olarak kullanılan Büğrüm Oluk köprü üzerinde yüzyıllarca ticaret geçişleri yapılmış yakın cağda ise Yörüklerin yayla yolu olmuştur. Şimdilerde ise Büğrüm Oluk Köprü rafting turizminin gelmesiyle üzerine çıkılıp fotoğraf çekilen bir yer haline gelmiştir.  Tüm Raftingcilerin Rafting başlangıç noktasına yaklaşık 400 mt kadar bir mesafededir. Görülmesi gereken bir diğer kemerli köprülerden birisidir.

Koprulu eski

 

🌲 Burada ayrıca piknik yapacağınız yer, çardaklar, çeşme ve lavabo mevcut ayrıca Büğrüm Köprünün altından akan suda serinleyeceğiniz noktalar mevcut. Hatta burada suya girmenizi öneririm, derinlik boyu geçmediği için rahatlıkla yüzüp serinleyebilirsiniz. Yalnız suyun aşırı derecede soğuk olduğunu belirtmek isterim, ben birkaç kez girip yüzdüm fakat uzun süreli suyun içinde kalamadım. Doruk suya sadece ayaklarını sokabildi ve ağzından şu cümle çıktı  ”Baba bu suya buz atmışlar” 🙂

Kopruluuu

🌲 Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde konaklamak isterseniz bölgedeki yerleşim yerlerinde daha çok başta aile işletmesi pansiyonlar, bungalov, ağaç evler yanında motel bulunmaktadır. Bölgede çok sayıda çadır kamp alanları da mevcuttur.

Ecofamily Havuz

🌿 Biz Köprülü Kanyon’a en son bu sene gittik (2022 yılı) ve konaklamamızı @ecofamilypark ta yaptık. Burada 8 adet Maki Bungalov ev, 8 adet Antik taş ev bulunmakta üst katlarında da 8 adet şömineli bungalov ev bulunmakta. Her birinde 3 kişi rahatlıkla konaklayabilir.

🌿 Antik evler 600 TL
🌿 Maki evler 550 TL
🌿 Antik Taş evler 500 TL

🌿 Çadır konaklama 300 TL
— Tüm ücretler kişi başıdır.

Koprulu Zipline

EcofamilyPark içerisinde ayrıca;

🌿 Ekolojik havuz
🌿 Macera Parkuru & Zipline & Filepark (75 TL)
🌿 Yüzme havuzu
🌿 Restoranı (Kahvaltı ve yemekler)
🌿 Rafting + Öğle yemeği (300 TL)
🌿 Jeep Safari Tazı Kanyonu (250 TL)
🌿 Buggy safari – doğa (250 TL)

🌿 Kahvaltı 60 TL
🌿 Öğle- Akaşam yemekleri 75 TL
— Tüm aktiviteler ve yemekler kişi başı ücretidir. 0-5 yaş arası ücretsiz. 6-12 yaş arası %50 indirimlidir.

Koprulu jeep

🌲 Köprülü Kanyona geldiğinizde Altınkaya – Selge Antik Kentini ve Tazı Kanyonunu görmeyi unutmayın.

KRAL HAVUZU NEREDE NASIL GİDİLİR? YAZIMIZI  BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

DÖŞEMEALTI KOCAÇAY ŞELALESİNE GİDEBİLMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

ANTALYA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

İZMİR KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

MUĞLA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

BEBEKLE NASIL KAMP YAPIYORUZ? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORT NEDİR, KİMLERE VERİLİR VE NASIL ÇIKARTILIR? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN VE VİZE İSTEYEN ÜLKELERİN LİSTESİ YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

Yorum Yap