Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kocaçay Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir? – Ekşili Göleti / Döşemealtı / Antalya

Kocaçay Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir? Döşemealtı / Antalya

Kocaçay Şelalesi – Döşemealtı / Antalya

Yeşiller içinde yaklaşık 10 metreden akan çok da soğuk olmayan şelale suyunda serinlemek, Çam ve Çınar ağaçlarının içerisinde gizli kalmış bir cennet Kocaçay Şelalesi.

Serinlemek için Şelalenin zirvesinden ve sağ tarafından kontrollü bir şekilde suya atlayabilirsiniz, tam derinliğini söyleyemem ama şelalenin aktığı noktaya atladığınızda ayağınızın yere değmediğini söyleyebilirim.

KOcacay

Çadır kampı yapmak için alan bulunuyor, Ateş yakmak için etrafta bir çok devrilmiş kuru ağaç dalları ve gövdelerini kullanabilirsiniz.

Şelalenin olduğu yerde içme suyu, tuvalet veya her hangi bir işletme bulunmamaktadır. Gece kalmayı düşünüyorsanız tüm malzemeleriniz yanınızda olmalı. En yakın market Ekşili mahallesinde bulunmaktadır tabi o da küçük bir market.

Selale Ust

KAMP MALZEMLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ

Antalya şehir merkezine yaklaşık 40 km mesafede bulunuyor. Buraya gidebilmenin iki yolu var biri Burdur yolu üzerinden diğeri Isparta yolu üzerinden, Burdur yolu üzerinden gidebilmek için  navigasyona Döşemealtı Ekşili Göleti yazdığınızda çıkan noktaya kadar gidiyorsunuz sağa dönerseniz Ekşili Göleti ama siz yolun sol tarafından devam ediyorsunuz, yaklaşık 3-4 kilometre sonra Hatipler Göleti tabelası göreceksiniz tabela solunuzda kalacak; hemen 25 metre sonra sağ taraftaki toprak yola giriyorsunuz… Isparta yolu üzerinden gelmek için navigasyona Kocaçay Şelalesi yazdığınızda çıkan konuma göre az önce kaldığımız yer olan toprak yola kadar geliyorsunuz ve devamında yaklaşık 100 metre ilerledikten sonra yol ikiye ayrılıyor ve yolun solundan aşağı doğru iniyorsunuz (aracınızın altı alçak ise burada bırakabilirsiniz) karşınıza dere yatağı çıkıyor su çok alçak olduğu için karşıya rahatlıkla geçebilirsiniz.

Selaleye Gidis

Aracınızla en fazla buraya kadar gelebiliyorsunuz. Bu noktada eski bir değirmene ait taş yapı göreceksiniz. Eski değirmen solunuzda dere ise sağınızda kalacak şekilde patika yoldan yaklaşık 750 metre yürüdükten sonra şelaleye varacaksınız. Bu patika yolda yürürken terlik giymemenizi öneririz çünkü kimi yerlerde patika yolu çok dar ve eğimli oluyor yürürken zorluklar yaşayabilirsiniz. Dere en fazla diz hizasında aktığı için deniz ayakkabısı giyerek kimi yerlerde serinleyerek de yürüyebilirsiniz.

Kamp malzemeleri listesi için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Cadirlar

Biz Şelaleye ilk gittiğimizde ayağımızda deniz ayakkabılarımız vardı, Doruk’u ana kucağında taşıyarak patika yolları aştık arada sırada derede serinledik. Yaz mevsiminde bunaltıcı sıcaklarda en ideali böylesiydi sanırım 🙂

Havuzu

Orada yaşayanlardan aldığımız bilgiye göre köy halkınca buranın ismi (GAVUR) CAVUR’un Pınarı olarak biliniyormuş. Birine soracak olursanız Kocaçay Şelalesi nerede değilde Cavurun Pınarı nerede diye sorarsanız size yolu rahatlıkla tarif edebilirlermiş.

Şelalede Telefon ve İnternet çekiyor.

Slelale Yemek

Doğal güzelliklerimizin uzun süre var olabilmesi için ayak izinizden başka bir iz bırakmayınız, yanınızda getirdiğiniz yiyecek ve içeceklerin atıklarını lütfen geri götürünüz. Doğa ile…

Ulaşım için buraya konum bırakıyorum haritaya tıklayarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol

KRAL HAVUZU NEREDE NASIL GİDİLİR? YAZIMIZI  BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

ANTALYA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

İZMİR KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

MUĞLA KAMP YERLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

BEBEKLE NASIL KAMP YAPIYORUZ? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORT NEDİR, KİMLERE VERİLİR VE NASIL ÇIKARTILIR? YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN VE VİZE İSTEYEN ÜLKELERİN LİSTESİ YAZIMIZI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ

Kmap Cadirr

 

Yorum Yap