Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

KIŞ KAMPINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KIŞ KAMPINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

❄️ Kış kampı yapmak için geçerli bir çok sebep bulunur. Sessiz ve bembeyaz bir manzaranın eşliğinde, vahşi tabiatın ortasında, vahşi hayvanların bir çoğunun kış uykusuna yatmış olması, yaz aylarındaki böcek ve sineklerin sizi rahatsız etmemesi, kamp alanında sizden başka kimsenin olmaması, sessiz, güvenli ve sakin bir kampın tadını çıkarmak için taze ve canlandırıcı kış havasının olması gibi uzayıp gider bu liste…

Ürünler: https://app.hps.im/d7ct/ca993b16

❄️ Sunduğu güzelliklerin yanı sıra zorlukları da olan bu deneyim için hazırlıklı olmak, kış kampının nasıl yapıldığını bilmek, gerekli bilgi ve ekipmana sahip olmak da önemlidir. Uzaktan bakıldığında kolay gibi gözüken kış kampı bir çok detaya hakim olmayı zorunlu kılar. Aksi halde gün ışığından yararlanılan saatlerin kısıtlı olduğu, yüzünüzü soğuk rüzgar hatta tipinin dondurduğu zamanlarda kendinizi çadırın dışına çıkarmamak için bahaneler üretirken bulabilirsiniz.

❄️ Kış kampı düşük sıcaklık sebebiyle yaz günlerinden oldukça farklı bir atmosfer sunar. Kullanılan malzeme ve teknikler de buna bağlı olarak farklılık gösterir. Az ve hafif kamp eşyalarıyla seyahat edenler her malzemeyi bir çok farklı şekillerde kullanmayı iyi bilirler. Sırt çantanızda bulunması gereken temel malzemeleri farklı şekillerde kullanmak enerji ve bütçenizi korumanıza yardımcı olur. Kış aylarında kamp yapmayı düşünenler için faydalı olacağına inandığım etkili ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

❄️ Kış kamplarınızı yapmadan önce yaban hayatı, şiddetli yağış, çığ tehlikesi, ormanda ağaç devrilme tehlikesi ve dere yatağında sel baskını gibi önemli konuları da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

KIŞ KAMPI İPUÇLARI

1- Ateş Hiç Sönmesin

Kamp alanında ateş yakmanın fiziksel ve psikolojik açıdan birçok olumlu etkisi vardır. Kamp ateşi; sizi ısıtırken moralinizi de yükseltir. Güne motive başlamak için ilk işiniz kamp ateşini yakmak olsun. Kamp ateşini yemek hazırlamak, içme suyu elde etmek için karı eritmek ve kaynatmak için de kullanabilir böylece yakıttan da tasarruf sağlayabilirsiniz.

2- Çadır Alanını Kardan Arındır, Zemini Düzenle

 

Çadırınızı kurmaya başlamadan evvel zemini iyice kardan arındırmak, ısı kaybı yaşamanın önüne geçer. Çadırınızı kurmaya başlamadan önce ilk iş çadır alanınızı temizlemek olsun.

3- Çadırınızı Dere Yatağına Kurmayın

 

Dere yataklarında kamp kurmamalısınız. Aksi halde ani bir su yükselmesi sonucu kampınız felaketle sonuçlanabilir. Hiç birimiz bu durumunun yaşanmasını istemeyiz.

4- Yoğun Kar Yağışında Ağaç Altına Çadır Kurmayın

 

Çok yoğun kar yağışı olan bölgelerde orman içine ve ağaçların altına kamp kurmayın. Aksi halde ağaç dallarına yağan kar kütleleri çadırınıza düşebilir ve zarar verebilir. Ağaç devrilme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

5- Pilleri Sıcak Tutun

Fenerinizdeki piller soğuktan çalışmaz hale geldiyse kullanmadan önce biraz ısıtmayı deneyin. Isıtın derken sakın pilleri ateşe yakın koymayın. Avuç içinizde veya montun iç cebinde muhafaza ederek pilleri kolayca ısıtabilirsiniz. Sıcak tutulan piller deşarj olmazlar. Pilleri soğuktan korumanın en iyi yolu avuç içinizde veya uyku tulumunuzda muhafaza etmektir.

6- Alışverişi Yaz Aylarında Yapın

Kış kampı aynı zamanda çok sayıda pahalı ve kaliteli teknik malzeme anlamına gelir. Bir çok mağaza bir önceki kış sezonundan elinde kalan malzemeleri yaz aylarında çok düşük fiyatlarla satar. Fırsatları kaçırmayın. Kış kampı için kullanacağınız malzemeleri yaz aylarında satın alın. Böylece yüksek oranlı indirimlerden faydalanabilirsiniz. Yazın malzeme satın alma fırsatını kaçıranlar ise malzemeleri kiralama yoluna gidebilirler.

7- Kıyafetlerinizi Uyku Tulumunda Saklayın

Kış kampı yaparken en büyük sıkıntım sabahları uyku tulumundan çıkmak olmuştur. Bütün gece sıcacık tulumun içinde bebekler gibi uyuduktan sonra sabah ayazına çıkmaktan hiç hoşlanmadım. Siz de benim gibi sabah soğuk havada tulumdan çıkmayı sevmiyorsanız çözüm oldukça basit. Polar mont, rüzgarlık, uzun kollu, pantolon, çorap gibi kıyafetleri tulumun ayak veya yan kısımlarına koyabilirsiniz. Böylece tulumun içindeki boşluk azalır ve daha kolay ısınırsınız. Sabah uyandığınızda da tulumdan çıkmadan kıyafetlerinizi giyerek sabah ayazına karşı hazırlıklı olursunuz.

8- Cep Sobası ile Uyuyun

Çok düşük sıcaklıklarda kış kampı yapmayı planlıyorsanız uyku tulumunu ısıtmak için sahip olduğunuz tek ısı kaynağı vücudunuz olacaktır. Cep sobasını uyku tulumunun içinde kullanarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Piyasada oldukça farklı şekillerde ve ucuza cep sobası bulmak mümkün. Konfor sevenler cep sobalarını botların içini de ısıtmak için kullanabilirler. Ekstrem sıcaklıklarda konfor sağlayan kaliteli bir uyku tulumunuz varsa uyurken kıyafetlerinizi çıkartın. Unutmayın ki uyku tulumu vücut ısınızla sizi sıcak tutacaktır.

9- Yoga Matı Kullanın

Bir çift yoga matını kullanmak zeminle aranızda izolasyon sağlar. Düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız ve hali hazırda bir veya iki yoga matınız varsa bunları uyku tulumunun altına sererek kolayca izolasyon sağlayabilirsiniz. Yoga matları oldukça hafiftir ve az yer kaplamaları da avantaj sağlar.

10- Kibritleri Metal Kutuda Saklayın

Kolaylık olması için genelde kibritler plastik kutularda saklanır. Soğuk mevsimlerde plastiklerin donup kırılma riski büyüktür. Bunu engellemek için metal kapların kullanılması avantaj sağlar. Kibritlerin ıslanıp kullanılmaz hale gelmesini önlemek için yanıcı kısımlarına mum eritip izolasyon sağlayabilirsiniz. Yanınıza her zaman ihtiyacınızdan daha fazla kibrit almayı unutmayın.

11- Metal Yerine Tahta Çatal-Kaşık Kullan

Kaşık, çatal gibi kamp mutfağı için temel metal malzemeler soğuk havalarda yediklerinizi hızlıca soğutabilir. Çıplak elle tutulması gerektiğinde de elinize yapışma, elinizde boş yere ısı kaybı yaratma gibi olumsuz yönleri de vardır. Bu sebeple tahta kaşık, çatal kullanın. Alternatif olarak plastik düşünülse de çok soğuklarda kolayca kırılabileceği unutulmamalı.

12- Kat Kat Giyinin

Birden fazla giysinin üst üste giyilme düşüncesi bile sıkıntı verse de özellikle çok soğuk havalarda bu katmanlar sizi hem çok rahat ettirecek hem de aşırı hareketin gerektiği durumlarda vücut ısınızın kolayca ayarlanmasına yardımcı olacaktır.

13- Uyurken Yüzünüzü Açıkta Tutun

Uyku tulumunda uyurken asla yüzünüzü tulumun içine sokmayın. Nefesinizle ortaya çıkan nem uyku tulumunun izolasyonunu ortadan kaldırır, sabaha ıslak ve soğuktan titreyerek uyanmanıza sebep olur.

14- Birbirinize Yakın Durun

Çadırda yalnız değilseniz mümkün olduğunda yakın uyumaya özen gösterin. Böylece çadır tabanından gelecek soğuk havayı azaltırsınız.

15- Uyku Tulumu İçliği Kullanın

Uyku tulumunun içinde kullanacağınız ek örtü size ekstradan 3-5 derece sıcaklık kazandırır. Bunun için hava alabilen, oldukça hafif ipek kumaş tercih etmelisiniz. Eğer bütçeniz düşük ise uygun boyutlarda kumaş satın alıp kendiniz de yapabilirsiniz.

16- Kar ya da Güneş Gözlüğü Kullanın

Karlı ve tipinin olduğu hava şartlarında kar körlüğü riskini en aza indirmek için güneş gözlüğü, kar ya da kayak gözlüğü takmak çok önemlidir. Zeminde kar olmasa dahi kış aylarındaki güneş, gözünüze zarar verebilir.

17- İdrarınızı Tutmayın

Sidiğinizi sıcak tutmak için vücudunuz fazladan kalori harcar. Bunun önüne geçmek ve enerji kaybını en aza indirmek için çişiniz geldiği gibi işemektir. Özellikle uyku tulumuna girmeden önce zorla da olsa işemeyi alışkanlık edinin. Aşırı soğukların olduğu yerlerde kış kampı yapan erkekler yanlarında sidik şişesi bulundurabilirler. Bayanlar ise P-Mate veya benzeri hunilerden kullanabilir. Ülkemizde nereden temin edilir bilemiyorum fakat yurtdışında çok tercih edilen seyahat ürünleri arasında. Böylece çadırdan çıkıp ısı kaybı yaşamak zorunda kalmazsınız.

18- Çadır Zemininden Sıcak olun

İyi bir uyku tulumuna sahip olmanız zeminden soğuk almayacağınızı garanti etmez. Kış kampında zemin ile uyku tulumunun arasının uyku pedi ile desteklenmesi önemlidir. Uyku pedinin yüksek R değerinin 5 ve üstü olması önerilir. Çok daha soğuğun söz konusu olduğu zamanlarda ekstra bir pad çok daha yalıtım sağlar.

19- Bir Şişe Sıcak Su Bulundurun

Ufak bir şişeye koyacağınız sıcak suyu ayaklarınızın altına koyarak uyuyabilirsiniz. Isıya dayanıklı şişenizi sıcak su ile doldurun ve bir çorabın içine koyun. Uyku tulumunda tutacağınız sıcak şişe hem sıcaklık verecektir hem de uyandığınızda içecek ılık suyunuz hazır olacaktır.

20- Havalandırma Bölümlerini Asla Kapatmayın

Bulunduğunuz yerde buz gibi dondurucu bir soğuk olsa da kamp çadırının havalandırma bölümlerini asla kapatmayın. Aksi takdirde nefesinizle yoğunlaşmaya sebep olur ve çadırın içinde kar, buz veya yağmur oluşturursunuz.

21- Şişeleri Ters Tutun

Su için kullandığınız şişeler her zaman tepetaklak muhafaza edin. Böylece aşırı soğuk yerlerde su şişenin tabanından donmaya başlar. Şişenin kapağını açıp su içmek daha kolay olur.

22- Fermuarlar İçin Anahtarlık Kullanın

Soğuk havalarda üst üste giyinmek zorunludur. Lahana gibi giyindikten sonra koca eldivenlerin içinde muhtemelen üşüyen ellerle fermuarları bulmak ve açmak zorludur. Bunu önlemek için fermuarlara uygun yuvarlak anahtarlık halkalarından takabilirsiniz.

23- Lityum Pil Kullanın

Soğuk hava pillerin kısa ömürlü olmasına neden olmakta. Lityum piller, düşük sıcaklıklarda alkalin pillerden çok daha yüksek performansa sahiptirler. Bu nedenle kamp listenizdeki pillerin lityum olduğundan emin olun ayrıca yedek piller de yanınızda olsun.

24- Tarp Kullanmayı İhmal Etmeyin

Bulunduğunuz yere göre iki ağaç arasına gereceğiniz tarp rüzgar duvarı görevi görür. Belli bir yönden gelen rüzgar, kar gibi etmenleri engellemenize ve çadırın sıcaklığını korumanıza yardımcı olur. Yemek yapmak için kullandığınız ateşi de rüzgardan korur.

25- Uyku Tulumunu Güçlendirin

Düşük bütçe ile seyahat edenler için uyku tulumunun sıcaklığını koruyacak harika bir fikir var. Araçlarda veya radyatörler için kullanılan ısı reflektörleri. İki reflektörü birbirine dikip uyku tulumunu bunun içine koyarak ciddi bir ısı yalıtımı yapabilirsiniz. Sabaha sırılsıklam bir tulumda uyanmak istemiyorsanız reflektörlere çok sayıda delik açtığınızdan emin olun.

26- Güneş Koruyucu Krem Kullanın

Kış kamplarında vücudunuz giysilerle korunurken; burun, yanak gibi alanlar açıkta kalan yerleriniz kış güneşinin yakıcı etkisinden korumak için mutlaka yanınıza yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi almanızda fayda var.

27- Cildinizi Korumak İçin Vazelin Bulundurun

Kış kamplarında, güneş ışınlarının yanı sıra soğuk ve rüzgar da cilt için bir tehdittir. Cilt yüzeyini ince bir vazelin tabakası ile bu etkilere karşı koruma altına alın. Ellerin soğukta kuruması ve çatlaması canınızı oldukça sıkar.

28- Yakıt Şişelerini Bantlayın

Kamp ve seyahatlerin vazgeçilmezi koli bandı kış kampında da karşımıza çıkıyor. Yakıt için kullandığınız alüminyum şişelerin çevresini koli bandı ile kaplayın. Böylece ellerinizi yapıştırmadan şişenizi soğuk havalarda çıplak elle tutabilirsiniz.

29- Sırt Çantanız Ayaklarınızı Korusun

Gece uyurken sırt çantasının içine ayaklarınızı sokarak ek koruma sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak da botlarınızı ve donmasını istemediğiniz diğer malzemeleri de bir torbaya koyarak uyku tulumunun ayak kısmında muhafaza edebilirsiniz.

30- Güçlü Cep Testeresi Bulundurun

Güçlü bir cep testeresi kolayca odun kesmenizi sağlar. Özellikle kuru odun bulmakta zorlandığınız yerlerde hayatınızı kurtarabilir. Kar veya yağmur sebebiyle çevredeki tüm odunlar ıslak ise kütüklerin iç kısmından kuru odun elde etmek gerekir. Cep testeresi bu tür işler için harika bir malzemedir. Piyasadan 15-20 TL’ye kolayca edinebilirsiniz.

31- Olumsuz Şartlarda Kolayca Ateş Yakmayı Öğrenin

Kare şeklinde alüminyum folyo içine vazelin sürülmüş, top şeklinde bir parça pamuk koyup güzelce kapatın. Ateş yakmanız gerektiğinde folyo üstünde X şeklinde bir kesik açın ve pamuktan ufak bir parçayı bükerek uzatın. Ufak bir kıvılcımla kolayca ateş başlatabilirsiniz. Ne kadar vazelin kullandığınıza göre 10-15 dakikalık ateşe sahip olabilirsiniz.

32- Kar Yemeyin

Aslında hepimizin yaptığı bir durumdur ama vahşi doğada kış kampı esnasında susuzluğunuzu gidermek için kar yediğinizde, vücudunuz yenilen karı sizi nemlendirecek sıvıya dönüştürmek için ekstra enerji harcar. Soğuk havalarda enerjiye standart zamanlardan daha çok ihtiyaç duyduğunuzu hatırlayın ve susuzluğunuzu gidermek için kar yemek yerine, ihtiyacınız olan suyu elde etmek için onu eritip, kaynatın ve sonrasında için.

Herkese iyi kamplar…

 

Yorum Yap

0/5

Translate Website »