Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kemer Kesme Boğazı- Kesme Boğazı Nerede Nasıl Gidilir?

Kemer Kesme Boğazı- Kesme Boğazı Nerede Nasıl Gidilir?

🌲 Kemer ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede Altınyaka istikametinde bulunan Kesme Boğazı Kanyonu benzersiz bitki örtüsü, rengârenk çiçekleri ve yaban hayatı yaşam alanı ile heyecanlanacağınız bir yer.  Antik dönemde orduların, yükseklerden kıyıya inen tüccarların ve yaylaların sakini Türkmen Yörüklerinin geçiş güzergâhıymış. Günümüzdeyse jeep safari turları ve doğa yürüyüşü yapanların ziyaret ettiği yer konumundadır.

🌲 Kesme Boğazı’nın en dar noktasında tarihi erken Cumhuriyet dönemine ait tek kemerli 22 metre uzunluğunda 4 metre genişliğinde olan taş köprü bulunmaktadır. Köprü Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünce 2017-2018 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Fotoğrafçılıkla uğraşanlar, taş köprü ve harika doğa manzarası eşliğinde güzel görseller yakalayabilirler.

HAVUZ
Kesme Boğazı Havuz

🌲 Tarihi taş köprünün hemen yamacında bulunan dere kenarına koca kayalardan set oluşturarak içerisine de branda sererek doğal havuz ve havuzun başına  ahşap çardaklar inşa etmişler, Kanyon Kafe Restoran’ı ziyaret ederek doğal havuzda yüzerek serinleyebilir, çardaklarında manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

🌲 Doğal havuzda serinlemek için giriş ücreti kişi başı 10 TL (2021 fiyatı) ya da restorandan bir şeyler yiyip içmeniz durumunda ücret alınmıyor. Kahvaltı, ızgara ve balık çeşitleri bulunmakta. İşletme sabah 09:00 ile akşam 23:00 arası her gün açık.

KESME BOĞAZI YOUTUBE VİDEOMUZU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

KESME BOGAZI D

🌲 Bu arada jeep safari turları ile ara ara yabancı turistler geldiği için havuz bazen çok kalabalık olabiliyor.

🌲 Lykia ülkesinin, Pisidia ve Attaleia’ya (Antalya) bağlandığı kavşak noktasında yer alan vadi, Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içerisinde güzel doğası ve buz gibi sularıyla sizleri bekliyor.

🌲 Kesme boğazına dere kenarından gidildiği için uygun bir noktada durarak dere kenarına geçebilir, masa ve sandalyelerinizi atarak piknik yapabilir suya girerek serinleyebilirsiniz. (Bu nokta köprüye varmadan yaklaşık 2 km geride kalıyor 2021 yılı için toprak setlerle kapatılmış araç girişi yasak)

KONUM İÇİN AŞAĞIDAKİ HARİTAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Yorum Yap