Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaleiçi’nde Gezilecek Yerler – Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi’nde Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Torosların eteğinde tertemiz sahilleri, plajları, masmavi denizi kendisine hayran bırakan koyları, harika şelaleleri ile yeni yerler görmek isteyenler için adeta cennet bir şehir Antalya.

3 yıldır Antalya’da yaşıyoruz bize hep soruluyor Antalya’da nereleri gezmeliyiz görmeliyiz diye tabi bu soru genelde doğal güzellikler için oluyor ama yanında şehir merkezinde de nerelere uğramalıyız şeklinde ek sorular da geliyor onun için şehir merkezinde yer alan Antalya’nın tarihteki ilk yerleşim yeri olan Kaleiçi’de gezmeniz görmeniz gereken yerlerin listesini oluşturduk. Kaleiçi’nde yerleşim tarihi kesin olarak bilinmese de MÖ 4. yüzyılda başladığına dair bilgiler var. Burası Antalya şehir merkezinin en önemli tarihi ve turistik noktası oluyor. Sırasıyla Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı gibi çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan Kaleiçi’nde adımınızı attığınız her yer tarih dolu, günümüze kadar ayakta duran sur duvarları, birçoğu restore edilmiş ahşap cumbalı evleri, dar sokakları, yat limanına inen merdivenleri, camileri, kiliseleri, hamamları, müzeleri, çay bahçeleri, restoranları, barları, alışveriş yapacağınız hediyelik eşya satan mağazaları ve butik otelleri ile gezerken asla sıkılmayacağınız bir yer.

Kaleiçi’ne girmek için farklı noktalardan girişler var. Bunların en bilindiği Cumhuriyet meydanının biraz ilerisinde bulunan Attolos heykelinin karşısında bulunan Kale kapısıdır. Aynı noktada tarihi saat kulesi de bulunmaktadır. Cumhuriyet meydanına gelmeden önce sağ tarafa giden yol Yat Limanına inmektedir dilerseniz buradan da inerek önce Yat Limanını oradan Kaleiçi’ni gezebilirsiniz. Bir diğer giriş noktası tarihi Hadrianus Kapısı (üçkapılar) dır. Hemen 100 metre aşağısında Acar Taksi durağının olduğu Kocatepe Sokak üzerinden, onun da 100 metre aşağısında Yenikapı Sokak üzerinden ve Karaalioğlu parkı içerisinden de Kaleiçi’ne girebilirsiniz.

Kaleiçi’ni güzel ve rahat bir şekilde her yeri görerek gezmek istiyorsanız aşağıdaki sıralamayı takip etmeniz yeterli. İyi gezmeler.

Kaleiçi’ni gezmeye başlamadan önce Kale’nin dışında ama hemen yanı başında kalan Cumhuriyet Meydanından gezmeye başlamanızı öneririm.

CUMHURİYET MEYDANI

Cumhuriyet Meydanı, Antalya’nın kalbi diyebiliriz. Konserler, etkinlikler, festivaller genellikle bu meydan düzenlenir. Neredeyse 4 mevsim her gün her saat cıvıl cıvıl. Turist gruplarının da uğrak yeri olan meydan, kentin tarihi bölgesi Kaleiçi ile yeni yerleşim yerlerinin arasında kalıyor. Kaleiçi’nin hemen üst kısmında Tophane Çay Bahçesine paralel uzanan Antalya’nın en büyük meydanından Kaleiçi’ne bakarken, tarihi kenti süsleyen kırmızı çatılı evler ve Yat Limanı’nı ayaklarınızın altında kalıyor. Manzarası bir harika.

Yivli Minare caminin en güzel fotoğrafları bu noktada ki seyir terasından çekebilirisiniz ayrıca seyir terasında bulunan dürbünlerle Kemer taraflarına ve Kış mevsiminde karlı Torosların zirvelerini izleyebilirisiniz.

Devamında Tophane Çay Bahçesi;

TOPHANE ÇAY BAHÇESİ

Tophane Çay Bahçesi, Antalya’da en güzel, en manzaralı, en ferah çay nerede içilir, sorusunun cevabıdır kesinlikle. Cumhuriyet Meydanı’nın yanı başında olan çay bahçeleri turistik bir nokta olmasına rağmen fiyatları uygun ve manzara muhteşem. Buranın müdavimi çoktur gelen bir daha gelir.

Saatlerce oturup çayınızı kahvenizi içip dinlenebilirsiniz. Hemen önünüzdeki limandan ayrılan tekneler, sol tarafınızda Yivli Minare, sağınızda Bey Dağları ile Antalya’da mutlaka uğramanız gereken bir adres Tophane Çay Bahçesi.

TOPHANE

PANORAMİK ASANSÖR

Kaleiçi Panoramik Asansör, Tophane Çay Bahçesinin hemen yanında yer alıyor. Kaleiçi ve Yat Limanı’nı da gören en güzel seyir noktalarından biri olan Panoramik Asansör meydanla Yat Limanı arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Asansörü çevreleyen camdan yapılmış seyir terasında Beydağları ve Akdeniz’in muhteşem güzelliğini de uzun uzun izleyebilirsiniz. Kaleiçi’nde fazla dolaşmadan Cumhuriyet Meydanı’ndan yat limanına inmek isterseniz bu asansör en kısa yoldur.

KALEİÇİ GEZİLECEK YERLER

1- SAAT KULESİ

Saat kulesi, Kaleiçi’ni keşfetmeye başlayacağınız en iyi noktalardan biri. Antalya Saat Kulesi diğer adıyla Kale Kapısı yıkılan kale duvarlarından sağlam kalanlarından biri olan beşgen gövdeli kale burcunun üzerinde bulunuyor. 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit şerefine yaptırılmış. 14 metre yüksekliğindeki saat kulesinin saatleri günümüzde halen çalışmaktadır.

 

2- TEKELİ MEHMET PAŞA CAMİ

Tekeli Mehmet Paşa Cami , Antalya’nın tarihi en eski camilerinden olan cami 1600’lü yıllarda Tekeli Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Saat Kulesinden yat limanına inen sokak üzerinde solda bulunmakta ve saat kulesi ile karşı karşıyadır.

3- YİVLİ MİNARE CAMİ

Yivli Minare Cami, Saat Kulesinden Uzunçarşı sokak üzerinden gidiliyor ve hemen sağınızda kalıyor ki minaresini hemen görürsünüz. Yivli cami minaresi Antalya’nın en çok fotoğrafı çekilen noktalarından biridir. Şehrin simgelerinden biri olan Yivli Minare Camii, Alâeddin Cami ya da Ulucami olarak da bilinmektedir. 13. Yüzyıla ait Selçuklu eseri olan Yivli Minare Camii ve Külliyesi Antalya’nın ilk İslam eserlerinden biri aynı zamanda. Külliyenin en büyük yapıları olan minare ve caminin gövdesi kesme taştan yapılmış. Sekiz yivden oluştuğu için Yivli Minare olarak anılan yapının gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerle süslü.

 

4- KARATAY MEDRESESİ

Karatay Medresesi, Saat Kulesi’nden Kaleiçi Limanına inerken çok da fark edilmeyen küçük bir ara sokak olan Karadayı sokakta bulunuyor.  İhtişamlı kemerli kapısından geçerek avluya girdiğimizde Medresenin yukarı doğru yükselen taş duvarları, avludaki birkaç masa, iki kurnanın üzerindeki çeşmeler ve medresenin iç kısmındaki birkaç kitap rafı göze çarpıyor. Bu sakin bahçenin içinde yükselen iki zeytin ağacı tüm avluyu kaplıyor. Medrese dönemsel olarak sergilere ev sahipliği yapıyor ama çok fazla ziyaretçinin uğradığı bir nokta değil.

5- ANTALYA MEVLEVİHANESİ

Antalya Mevlevihanesi, 700 yılı aşan tarihiyle, Anadolu’da açılmış ilk Mevlevihanelerden. Yivli Minare ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Mevlevihane yakın zamanda restorasyonu tamamlandıktan sonra müze olarak ziyarete açıldı. Yapı aynı zamanda Kaleiçi’nde görebileceğiniz Selçuklu eserleri arasında.

Mevlevihane yüksekçe bir teras üzerinde, Sema alanı ve bu ana mekana açılan odalarda Mevlana’yı anlatan bilgi panoları, interaktif tanıtımın yapıldığı odalar, şeyh odası canlandırması, Mevlevihane de kullanılan buhurdanlar, Mevlevi kıyafetleri gibi pek çok detayı görebilirsiniz. Dönemsel olarak Ney derslerinin de verildiği Mevlevihane’de Sema gösterileri de düzenleniyor.

6- YAT LİMANI

Yat Limanı, Antalya’da gezilip görülecek yerler denilince ilk akla gelenlerden. Kaleiçi’nin Akdeniz ile buluştuğu yerde denizi kucaklayan bu limanı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Liman geçmişten günümüze tarihi yapısı bozulmadan iyi bir şekilde korunmuş. Kaleiçi’ne açılan begonvillerle süslü taş duvarları, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Yat Limanı tarihi kent merkezinin ayrılmaz bir parçası.

Limana indiğinizde çok sayıda tekne göreceksiniz Düden Park, Falezler, Konyaaltı gibi pek çok farklı noktaya tur düzenleniyor. Saatlik ya da günlük turlar var ve hemen hemen günün her saatinde denize açılan bir tekne bulmak mümkün. Vaktiniz kısıtlı ise kısa süreli tur da yapabilirsiniz.

Limanda denize karşı oturup keyifle vakit geçirebileceğiniz birbirinden güzel restoran ve kafeler bulunmakta. Deniz ürünleriyle aranız iyiyse buradaki restoranlarda akşam yemeği yemenizi öneririz.

 

7- DENİZALTI TURU

Yat limanına geldiyseniz eşsiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız Nemo Primiero Denizaltı ile 60 dakika süren 35 metre derinliğe inerek Kaleiçi Yat Limanındaki Saint Didier Batığını ve Akdeniz’in berrak sularında su altı yaşamını merak edenler için harika bir deneyim imkanı sunuyor.

Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz. http://www.submarineturkey.com/

NEMO

8- ANTALYA OYUNCAK MÜZESİ

Antalya Kaleiçi kültürel açıdan bir hayli zengin şehirde bulunan müzelerin 4 tanesi Kaleiçi’nde yer alıyor. Panoramik asansörle limana indiğinizde sadece birkaç adım ötenizde Antalya’nın en sevilen müzelerinden biri sizi bekliyor. Yazar Sunay Akın danışmanlığında Yat Limanın da açılan Oyuncak Müzesinde 3000’e yakın oyuncak sergileniyor.

Pazartesi günleri hariç her gün açık olan müzeyi sabah saat:09:00 ile 18:00 arası ziyaret edebilirisiniz.

9- DENİZ BİYOLOJİSİ MÜZESİ

Oyuncak Müzesini’nin çok yakınında bulunan Deniz biyolojisi Müzesi Türkiye’nin ilk deniz biyolojisi müzesi olma özelliğini taşıyor.  Kaleiçi’ni gezerken çoğu kişinin farkında olmadığı bu müze Eski postane binasının restorasyonu sonrasında müzeye dönüştürülen bina batık korsan gemisi şeklinde tasarlanmış.

Müzeyi gezerken dekorasyonda kullanılan mavi renk ve ışıklardan dolayı kendiniz denizin metrelerce altındaymış gibi hissediyorsunuz. Türkiye denizlerinde yaşayan 500’e yakın canlının sergilendiği müze özellikle nesli tükenmekte olan deniz canlılarının korunması, tanıması ve doğal mirasımıza sahip çıkılmasını hedefliyor. Ayrıca içinde mini bir kütüphane de mevcut. Deniz altı dünyasını ve bu mavi dünyanın canlıları ilginizi çekiyorsa kesinlikle uğramanız gereken bir müze.

Pazartesi günleri hariç her gün açık olan müzeyi sabah saat:09:00 ile 18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

10- İSKELE CAMİ

İskele Cami Yat Limanın da denize sıfır konumda altı adet kemerli ayaktan ve altındaki kuyu suyu ile kullanılan şadırvana sahip 1905 yılında inşa edilen Antalya’nın en küçük camisi diyebiliriz.

11- MERMERLİ PLAJI

Mermerli Plajı, Antalya’nın en güzel plajlarından biri. Limanın hemen yanında surların önündeki bu küçük plaj Kaleiçi’nde denize girebileceğiniz tek plaj. Şehrin ortasında Mermerli plajı küçük bir koy şeklinde denizi genelde dalgasız sakin suyu berrak cam gibi, kıyı fazla derin değil kum ve çakıl taşlarından oluşuyor.

Mermerli restoranın içinden girilen plaja taş merdivenlerden iniliyor. Bahar aylarında plajın etrafında açan begonviller, renkli şemsiyeler, plajı çevreleyen tarihi surlarla Mermerli Plajı’nı Kaleiçi’nin en göz alıcı noktalarından biri. Plaj içinde ahşap platformlar, şezlonglar ve şemsiyeler bulunmakta. Hemen yukarıda keçili parkın içinde bulunan cam terasa çıkarak Mermerli plajını bir de kuş bakışı görebilirsiniz.

 

12- ANTALYA ETNOGRAFYA MÜZESİ

Antalya Etnografya Müzesi, Antalya Kaleiçi’nden gezebileceğiniz müzelerden. Müze Mermerli Plajı’na yürüyerek birkaç dakika uzaklıkta. Etnografya Müzesi ağaçlık yeşil bir bahçenin içindeki Kaleiçi evlerinin genel mimarisine uygun iki konakta ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bahçedeki girdiğinizde karşınıza çıkan ilk konakta çoğunlukla Türk- İslam eserlerinden oluşan objeler sergileniyor. Konağın giriş katı Selçuklu ve Osmanlı döneminin çinilerine ayrılmış. İkinci katta ise Osmanlı döneminde savaşlarda kullanılan silah, yay, tabanca ve tüfek gibi eşyalar sergileniyor.

İkinci konakta ise Osmanlı döneminde Kaleiçi ev yaşantısı çerçevesinde şekillenmiş. Kilimler, işlemeli kapı tokmakları, yöresel müzik aletleri gibi daha pek çok şeyin sergilendiği müzeye giriş ücretsiz.

 

13- KEÇİLİ PARK & CAM TERAS

Keçili Park, Etnografya müzesinden Hıdırlık Kulesine doğru giden yokuşun hemen sağında kalıyor.  Parka Keçili Park denmesinin sebebi ise içindeki ağaç ve metalden yapılan iki adet keçi heykellerinin olması. Keçi heykellerin hemen biraz ilerisinde ise eşsiz manzaralara şahit olacağınız cam teras bulunmakta.

 

Cam teras ile ayaklarınızın altında kalan metrelerce yükseklikteki falezleri kuş bakışı izleyebileceğiniz şekilde tasarlanmış. Bu tasarım da terası adımlarken hafif de olsa bir adrenalin yaşıyorsunuz. Buradan Mermerli plajını, Yat Limanını, Akdeniz’i ve Torosları izleyebilirsiniz.

Keçili park oldukça küçük, içerisinde her hangi bir işletme yok, süs havuzu ve dinlenmek için üstü sarmaşıklarla begonvillerle sarılmış oturma yerleri mevcut.

CAM TERAS

14- HIDIRLIK KULESİ

Hıdırlık Kulesi, Karaalioğlu Parkı ile Kaleiçi arasında sarı kesme taşlı gövdesiyle tüm görkemiyle duruyor. Kulenin alt katı kare şeklinde ve silindir şeklindeki üst kata göre daha geniş. Yüksekliği 14 metreyi bulan kulenin 2. yüzyılda yapıldığı söyleniyor.

Limanı çok iyi gören bir konumda  olan Hıdırlık Kulesi deniz feneri, savunma kalesi olarak da kullanılmış.

Kulenin içine giriş yok sadece dışarıdan gözlemleyebiliyorsunuz ama Kulenin çevresi Kaleiçi’nin en hareketli yerlerinden diyebiliriz eşsiz Akdeniz manzarasına nazır etrafındaki şık kafeleriyle Hıdırlık Kulesi ve civarı görülmeye değer. Kulenin önünde falezlerin üstüne yapılmış olan merdivenlerden deniz kenarına doğru inip, kayalıklarda balık tutanları ve limandan açılan tekneleri izlemeyi unutmayın.

15- KARAALİOĞLU PARKI – (KARAOĞLAN PARKI)

Kaleiçi’ni gezdiyseniz, hemen yakınındaki Antalya’nın en güzel parkını da ziyaret etmelisiniz. Karaalioğlu Parkı sadece Antalya’nın değil Türkiye’nin de en güzel parklarından biri. Yemyeşil çam ve palmiye ağaçları içinde Akdenizi seyre dalacağınız seyir terasları, heykelleri ve uzun yürüyüş yolları ile Karaalioğlu Parkı tam anlamıyla huzur bahçesi.

Günün her saati insanların gelip dinlendiği, çimenlere oturup kitap okuduğu park falezlerin üzerinde denize paralel bir şekilde uzanıyor. Park içerisinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz çay bahçeleri de mevcut semaver de çay içmek dahil.

Antalya Millet Bahçesi de Karaalioğlu parkının devamına yapıldı (eski Antalyaspor stadının olduğu yer) burada da oturma ve dinlenme alanları ayrıca amfi tiyatro bulunuyor.

16- ATATÜRK EVİ VE MÜZESİ

Atatürk  Evi  Müzesi, Kaleiçi’nde değil ama çok yakın mesafede  Karaalioğlu Parkı’nın Işıklar Caddesi tarafında kalıyor. Buraya kadar gelmişken Atatürk’ün 1930 yılında Antalya ziyareti sırasında kaldığı bu köşkü ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.  Atatürk’ün anılarını yaşatmak için müzeye dönüştürülmüş olan iki katlı köşk 1986’dan bugüne Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Alt katta Atatürk’ün Antalya ziyaretini anlatan belgeseli izleyebileceğiniz bir oda ve o dönem gazetelerde çıkan haberleri ve fotoğraf sergisini görebilirsiniz.

Üst katta ise Atatürk’ün köşkte kaldığı dönemde kullandığı kişisel eşyaları sergileniyor. 1930’lu yılların Antalya’sına ve Atatürk’ün buradaki anılarına siyah beyaz fotoğraflara bakarak şahitlik edebilirsiniz.

17- SUNA-İNAN KIRAÇ KALEİÇİ MÜZESİ

Suna- İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Koç Üniversitesi bünyesinde kurulan Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi’yle birlikte Türk geleneklerini ve Türk halk kültürünün yansıtmayı, bu birikimin simgelerini belgelemeyi ve gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor.

Antalya’nın merkezinde korunması gerekli, kültür varlığı olarak da tescilli iki binanın 1993-1995 yıllarında restore edilmesiyle 1996 yılında hizmete açılan müzenin girişindeki bina Antalya’nın geçmişini yansıtan canlandırmaları ve fotoğraflarıyla ziyaretçileri geçmişte kısa bir yolculuğa çıkarıyor. Avlunun diğer tarafındaki Aya Yorgi Kilisesi ise daha çok sergilere ev sahipliği yapıyor. Antalya’nın tarihine ışık tutan, bu kültür durağını ziyaret etmeyi unutmayın.

18- HADRİANUS KAPISI

Hadrianus Kapısı, Antalya ile bütünleşmiş, adeta şehrin sembolü olmuş tarihi bir kapı. Kaleiçi ile modern şehri birbirinden ayıran bu kapı, Akdeniz bölgesinde korunarak bugüne kadar gelebilmiş en gösterişli kapılar arasında yer alıyor. Halk arasında üç kapılar olarak bilinen Hadrianus Kapısı MS 130 yılında İmparator Hadrianus’un gelişi dolayısıyla yapılmış.

Kaleiçi’ne giriş yapabileceğiniz noktalardan biri olan Hadrianus Kapısı 3 kemerli kapıdan oluşuyor. Oyma ve kabartmalarla süslenen kapının kenarlarındaki kulelerle tamamlanan yapının sütunlarından sadece bir tanesi orijinal haliyle günümüze kadar ulaşmış.

Üç gözlü kapının kitabesi halen duruyor. Antalya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan Hadrianus Kapısı Antalya’da yaşamış tüm medeniyetlerin izlerini taşıyor. Bir tarafı palmiyelerle süslenmiş Atatürk caddesine bakan Hadrianus Kapısı, diğer taraftan tüm heybetiyle Kaleiçi’nin tarihi atmosferini ziyaretçilere açıyor.

Yorum Yap