Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede ve Nasıl Gidilir? Bartın

Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede ve Nasıl Gidilir? Bartın

💙 Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Amerika Kaliforniya’da, Türkiye’de ise Bartın’da bulunan 80 milyon yıllık Güzelcehisar Lav Sütunları, ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskele yapılmasının ardından yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

💙 Biz de Keşfihuzur ailesi olarak 2018 yılı ağustos sonunda batı Karadeniz turumuzda Güzelcehisar Lav Sütunlarını görme fırsatını yakaladık. İlk gördüğümüz kayalık yapılar deniz kenarında harika bir manzara sundu bizlere.

LAV SUTUNLARI GENEL

💙 Bartın il merkezine 17 km uzaklıkta, tarihle doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar köyü, Karadeniz sahilinde orman alanları, denizi, kumu eşsiz gün batımı ile görenleri büyüleyen, görülmesi gereken önemli bir cazibe merkezinden birisidir Güzelcehisar.  Sahilde bulunan ve 80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen lav sütunları ise adeta görsel bir şölen sunmaktadır.

💙 Güzelcehisar’ın yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki kumsalın batı ucundan başlayan ve denizden bir duvar gibi yükselen sütun yapılı lav kayalıkları deniz kıyısı boyunca uzanarak Mugada’ya kadar ulaşmaktadır.

💙 Proje kapsamında 850 m uzunluğunda ve 3 m genişliğinde ahşap yürüyüş yolu ile deniz üzerinde iskele, ada üzerinde yürüyüş platformu, seyir terası ve festival alanı bağlantılı olarak düzenlenmiştir. Bu sayede burayı ziyaret eden kişilerin rahat bir şekilde gezmesi ve lav sütunlarını görebilmesi sağlanmış.

Lav sutunlari

💙 Ahşap yürüyüş yolu engelliler ve yaşlılar gibi toplumun her kesimine yönelik erişim kolaylığı sağlayarak, seyir terasından lav kayalıklarına kadar kesintisiz bir kıyı deneyimi sunan, engelsiz tasarım özelliği taşımaktadır. Deniz üzerinde yapılan iskele, kara ile kayalık ada arasında bağlantı kurarak, aynı zamanda lav sütunlarının izlenmesi için ziyaretçilere imkan sağlamaktadır.

💙 Sahilde kamp yapılacak işletmeler ve kafe restoranlar bulunmakta ayrıca yaz aylarında yoğun ziyaretçi alan bu bölgeyi ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ziyaret etmenizi öneririz.

Konum için aşağıdaki haritaya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap