Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

GÖMBE UÇARSU ŞELALESİ ve YEŞİLGÖL NEREDE-NASIL GİDİLİR?

GÖMBE UÇARSU ŞELALESİ ve YEŞİLGÖL NEREDE NASIL GİDİLİR?

🌲 Gömbe Yaylası, doğa severlerin ve Akdeniz’in yaz mevsimindeki kavurucu sıcağından kurtulmak isteyenlerin kaçış rotası diyebiliriz. Antalya‘ya 150 km Kaş ilçe merkezine 70 km uzaklıktadır. Gömbe’ye yol boyunca kızılçam, sedir ve ardıç ağaçları eşliğinde ulaşılıyor. Yörük kültürünün geleneklerini sürdüren yaylanın cevizi, elması ve armudu meşhur.

🌲 Kaş-Kalkan-Elmalı üçgeninde kalan Yumru Dağının zirvesindeki Gömbe Yaylasında bir heyelan set gölü olan Yeşilgöl’ün buz gibi suyunda yüzebilir, Akdağ’ın tepesinden 60 metre yükseklikten aşağı düşen Uçarsu Şelalesi’ne yürüyerek doğanın keyfini çıkarabilir, bu şahane doğada güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Yesilgol Manzara

🌲 Yeşilgöl kenarına kadar aracınız ile gelebilirsiniz yol durumu gayet iyi, yol asfalt sadece son 2,5 km toprak fakat her araç rahatlıkla geçebilir. Göle varmadan yol kenarından akan suları görebilir ayrıca su kenarlarında mola verebilirsiniz.

🌲 Yayla, sadece Yörüklerin değil aynı zamanda doğa tutkunlarının ve turistlerinde gözbebeği durumunda. Osmanlı İmparatorluğu zamanında hayvan pazarı olarak kullanılan yayla ile ilgili bir diğer bilgi Osmanlı’da yağlı güreşlerin yapıldığı ilk yerlerden biri olarak biliniyor.

🌲 Gömbe’nin herhangi bir yerinden başınızı kaldırdığınızda  3000 metre yüksekliğe ulaşan görkemli Akdağ‘ı görebilirsiniz. Zirvesindeki geç eriyen karlar ve yamaçlarındaki pınarlarla Antalya bölgesi için önemli bir su kaynağı.

Yesilgol Yuzdum
Girdiğim en soğuk sulardan biriydi.

🌲 Yürüyüş parkurları içinde de çok tercih ediliyor, Yeşilgöl’ün üzerindeki Subaşı Yaylası’ndan başlayan ve buzul göllerinden geçerek Akdağ zirvesine tırmanan rota. Yeşilgöl adıyla bilinen, 1850 metre yükseklikteki buz gibi suyu olan heyelan set gölü görülmeye değer.

🌲 Yeşilgöl’e vardığınızda yaklaşık 1 km (15 dakika) daha yürüyerek Uçarsu Şelalesi‘ni de yakından görün. Uçarsu Şelalesi’ne ulaşmak için Yeşilgöl tabelasının tam arkasındaki toprak yoldan devam etmeniz gerekiyor. Akdağ’ın doğu yamacından doğan üç büyük kaynak suyundan biri 60 metre yükseklikten dökülen Uçarsu Şelalesinin kaynağını oluşturuyor.

🌲 Yeşilgöl’e geldiğinizde ayrıca yol ayrımında üst tarafa giden toprak yolu 2 km kadar daha takip ettiğinizde Subaşı Yaylasına varıyorsunuz, ortasından dere akan etrafı yeşil çimlerle kaplı bu güzel yaylayı da görmeden dönmeyin. ”Biz görmeden döndük 🙁 ”

🌲 Yeşilgöl’de telefon ve internet çekiyor, Kamp yapılabilir.

UCARSU

🌲 Yöre halkı eriyen kar sularının yüksekten dökülmesiyle oluşan şelaleye Uçarsu diyor. Çok dik bir uçurumdan patlarcasına dökülen şelalenin zerrecikleri, havaya yayılarak bir bulut gibi ortalığı kaplıyor.

🌲 Gömbe Yaylası, Yörük kültürünün yaşatıldığı önemli yerleşim yerlerinden. Gömbe Köyü yakınlarında, Abdal Musa Dergahının bulunduğu Tekke Köyü ve civarındaki Aleviler, her yıl haziran ayında şenlik düzenliyor.

🌲 Düzenlenen şenliklerde şelalede dilek tutup, sema töreni yapılıyor. Kurban kesiminin, sema ve folklor gösterilerinin ardından Tekke’deki Abdal Musa Müzenin ziyaret edildiği Uçarsu Şenlikleri de görülmeye değer.

Ucarsu Genel
Uçarsu Şelalesi Manzara

🌲 Söylenenlere göre, Abdal Musa, yerleştiği Teke Yarımadası’nda bölgeyi dolaşıyormuş. Fethiye yakınlarına geldiğinde, çobanlardan abdest almak için su istemiş. Ancak ona kimse su vermemiş. Yumru Dağına gelen Abdal Musa karşısına çıkan bir çobandan yine abdest almak için su istemiş.

🌲 Çoban gidip pınardan doldurduğu suyu getirip ona vermiş. Burada namazını kılan Abdal Musa, çobanlara bir istekleri olup olmadığını sormuş. Abdest alması için su verdikleri aksakallı pirin kim olduğunu bilmeyen çobanlar, ‘Bu pınar yaz aylarında susuzluğumuzu gideriyor.

YESILGOL

🌲 Ancak kışın taşıp seller oluyor ve tüm ekili alanlarımız zarar görüyor’ diye yakınmışlar. Bunun üzerine Tanrı’ya dua eden Abdal Musa, ‘Bu pınar yazın Gömbe’ye, kışın da bir abdest suyunu çok görenlere gitsin’ diye yakarmış.

🌲 O zamandan itibaren, Uçarsu Şelalesi, 6 Mayıs Hıdrellez gününden itibaren Gömbe’ye, ekim ayından itibaren de Fethiye’ye akmaya başlamış. Bu nedenle, her Hıdrellez günü ülkenin çeşitli yerlerinden gelen binlerce Alevi, Uçarsu etrafında kurban kesip, dilekte bulunuyor.

ULAŞIM İÇİN AŞAĞIDAKİ HARİTAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Ucarsu Manzara
🌲 Birçok kaynakta Yeşilgöl krater gölü olarak geçmekte fakat bu konu hakkında yapılan araştırmalar neticesinde heyelan set gölü olduğu anlaşılmış ve bu konu hakkında Cihan BAYRAKDAR ve Tolga GÖRÜM hocalarımız 30 Haziran 2012 tarihinde makalelerini yayımlamışlardır.

Makalede;

🌲 Yeşil Göl heyelanı, Türkiye’nin Batı Akdeniz Bölümünde Akdağ Kütlesi’nin doğu yamacında 2000 m seviyelerinde yer alır. Akdağ’ın güney ve doğusunda birçok heyelanlı alan olmasına rağmen içinde bir göl içeren tek heyelandır. Karstik kaynaklarla beslenen ve yine gölün dış sınırından karstik bir gideğeni olan göl, günümüze kadar korunabilmiştir. Çalışmada, Yeşil Göl heyelanının gelişimi ortaya koymak için arazi çalışmaları, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama yöntemleri ile sahaya ait mekânsal ve morfometrik analizlerden faydalanılmıştır. Bu analizler sonucunda Yeşil Göl heyelanı kireçtaşı-konglomera ve kiltaşlarının dokanak noktasında, düşey atımlı bir fayın fay düzlemi boyunca düzlemsel kayma olarak gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Gölün oluşumu, Yeşil Göl ana heyelanı ile bu ana heyelan üzerinde bir kaya çığı seklinde gelişen ikincil bir heyelan tarafından sağlanmıştır.

Şeklinde bahsedilmektedir.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/pub/tcd/issue/21222/227760

Yorum Yap