Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gökpınar Gölü Nerede? Doğa Harikası Gökpınar Gölü – Gürün Sivas

Gökpınar Gölü Nerede? Doğa Harikası Gökpınar Gölü – Gürün Sivas

Gökpınar Gölü bizim bugüne kadar gördüğümüz en güzel göl diyebiliriz, adeta doğadaki cennet.

Ağustos sıcağında akşam üstü yolumuz düşmüştü Gökpınar Gölüne, güneş kendisini göstermiyordu fakat havanın açık olmasından dolayı gölün berraklığı bizi büyülemişti onun için bu gece burada kalmalıydık ve ertesi gün güneş doğduktan sonra gölün rengini bir de öyle görmeliydik.

img 8396
Gökpınar Gölü

Çadır kampının yasak olmasından dolayı işletme sahibi işe görüştük ve bir gecelik iznimizi aldıktan sonra çadırımızı gölün dışındaki alana kurduk.

Ağustos sıcağı gece yerini Sivas soğuğuna bıraktı ve serin bir gece geçirmemize neden oldu fakat öyle çok soğuk değildi tabi. Bu arada Lale 5 aylık hamile, Doruk ilk kamplarından birini doğmadan önce yapmış oldu 😊

img 8434
Gökpınar gölü çadır kampı

Sabah kahvaltımız dan sonra göl manzaralı bir kaç fotoğrafımızın olmasını istedik ve çadırımızı göl üzerindeki ahşap platforma taşıdık aslında bu platformlar tam çadır kurmalıktı🏕

img 8433
Gökpınar gölündeki kahvaltımız

Fotoğraf çekiminin ardından yola çıkmak üzere toparlandık ama bu güzel göle girmeden oradan ayrılmak istemiyordum ve sabah saatlerinde suya girdim, su o kadar soğuktu ki vücuduma sanki iğneler batırıyorlardı, en fazla 1 dakika yüzmüşümdür evet 1 dakika zaten istesem de fazla kalamazdım… Bu tatlı ama bir o kadar sert olan serinlemenin ardından oradan ayrıldık, umarım doğal güzelliğimiz hep böyle kalır.

img 7738
Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü hakkında kısa kısa bilgiler verecek olursak;

💧 Gökpınar Gölü adını berrak suyu ve turkuaz mavisi renginden almaktadır. Doğal akvaryum olarakta adlandırılan gölün etrafındaki yeşilin her tonuyla da birleşince ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor.

💧 Göldeki berraklığın ve temizliğin en büyük sebebi gölün hemen hemen her yerinden kaynayan kaynak sulardır.

💧 1500 rakımda bulunan Gökpınar Gölü’nün en derin noktası 15 metre. Havanın açık olduğu zamanlarda gölün bu 15 metrelik derinliğinde yüzen balıkları, masmavi suyun içinde gayet net görebiliyorsunuz.

💧 Göl suyunun sıcaklığı yaz ve kış aylarında hep 11 derecede kalıyor. Bu nedenle kış aylarındaki düşük sıcaklıklarda, bembeyaz bir örtünün içinde, üstünde buharlar tüten doğal bir havuza dönüşüyor ve kartpostallık görüntüler ortaya çıkıyor.

💧 Gölde balık tutmak, kamp yapmak ve yüzmek yasak olsa da dalış yapmak serbest. Rakımın yüksek olmasından dolayı gölde 1 metrelik dalış yaptığınızda oluşan basınç denizde 3 metreye eşit durumda. Bu nedenle genellikle 2 yıldızlı dalgıçların dalışına izin veriliyor tabi gerekli yerlerden alınan izinlerden sonra.

💧 Gölde bulunan tesiste; restoran, otel, piknik yapmak isteyenler için çardaklar, mangal yakma yerleri ve göl üzerine kurulu ahşap platformlar bulunmakta.

💧 Göl kenarında kamp yapmak yasak fakat tesis sahibinden izin almanız şartıyla göl suyunun aktığı yerde bulunan alanda çadır kurabilirsiniz

💧 Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan Gökpınar Gölü ilçe merkezine 10 km, Sivas şehir merkezine 147 km, Malatya şehir merkezine yaklaşık 120 km mesafede bulunmaktadır.

Ulaşım için buraya ya da haritaya tıklayabilirsiniz.

image00032
Gökpınar Gölü

Yorum Yap