Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Finike’de Gezilecek Yeryer – Finike Gezi Rehberi

Finike’de Gezilecek Yerler – Finike Gezi Rehberi

🌿 Finike dünyaca meşhur portakalı, doğası ve tarihiyle Antalya’nın eşsiz ilçelerinden biri… Toroslar ile Akdeniz’in arasında konumlanmış, portakal bahçeleri, tertemiz plajı ve turkuaz koylarıyla gürültüden uzak, insana içini huzurla kaplayan bir yer…

🌿 Finike tarihte palmiyeli şehir olarak bilinirmiş. Finike’nin çok sevdalısı olmuş: krallar, tüccarlar, şövalyeler, korsanlar… MÖ V. yüzyılda kurulmuş ve uzun süre Likya’nın başkenti Limyra’nın tarım ürünleri ihraç ettiği bir liman olarak kullanılmış.

Doruk portakal

🌿 Ülkemizde Finike portakalı coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiş. Hatta Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Finike portakalının dünyanın en lezzetli portakalı olarak bilinen Kaliforniya portakalından daha kaliteli olduğu açıklayan çalışması çıkmış. Finike’ye geldiğinizde bu çekirdeksiz, sulu ve tatlı portakallardan bol bol yiyeceksiniz.

🌿 Kemer – Kaş sahil yolu üzerinde bulunan Finike ve çevresinde her mevsim gezebileceğiniz o kadar çok yer var ki, Finike’ye geldiğinizde görmeniz gezmeniz gereken yerleri hemen aşağıya sıralamasını yapayım siz tatil planınıza göre yazdığım yerleri de gezi listenize eklersiniz…

Limyra Ev

💙 Lmyra, Myra, Apollonia, Arykanda, Gagai ve Rhodiapolis antik kentleri gezebilirsiniz.

💙 Turunçgiller bahçelerini gezebilirsiniz

💙 Gökbük köyü ve Gökbük Kanyonunu gezebilirsiniz.

💙 Tesisi olmayan, gerçek bir doğa harikası olan Andrea Doria koyunda yüzebilir yine Finike Kaş yolu üzerinde bulunan Mağaralı Koyunda da yüzebilirsiniz.

🌿 Ayrıca Finike’ye yakın diğer gezilecek yerler;

Kaş

Akdeniz’in en popüler tatil bölgelerinden biri olan Kaş, Finike’nin çevresindeki özel yerlerden biri. Günübirlik seyahat ile Kaş’a gelip; Kekova’da tekne tekne turu yaparak batık şehri görebilir, Kaleköy’de konaklayabilirisiniz.  Kaputaş ve Patara plajlarına gidebilirsiniz. Kaş’ın içinde bulunan plajların keyfini sürebilir, Likya Yolu parkurlarından birini de yürüyebilirsiniz. Finike’ye araçla yaklaşık 1 saat mesafede.

Çıralı

Adrasan’dan sonraki bir diğer cennet parçası Çıralı, Kemer’e bağlı bir mevki. Beydağları Milli Parkı sınırlarında bulunur. Aynı zamanda dünya sevimlisi caretta carettaların üreme bölgesidir. Ceneviz Limanı, Cennet koyu, Sazak, Akvaryum ve Çoban Limanı gibi büyüleyici koyları tekne turuyla keşfedilmelidir. Ayrıca, sönmeyen ateşiyle meşhur Yanartaş’ı da mutlaka görmelisiniz. Finike’ye araçla yaklaşık 1 saat mesafede.

Olimpos

Çıralı ile neredeyse komşu sayılan Olimpos, çam ormanları ve masmavi denizi ile huzurun adresi denebilir. Kalabalıklardan kaçan, sadece doğayla ve kendi ile baş başa kalmak isteyenlerin adresi. Çıralı ile Olimpos’u birlikte gezebilirsiniz; oradan farklı olarak gidebileceğiniz yerlerden biri Olimpos antik kentidir. Finike’ye araçla yaklaşık 50 dakikalık mesafede.

Adrasan

Adrasan, tıpkı Finike gibi Antalya’nın ilçesi olan Kumluca’nın bir köyü. Bu muhteşem köyde harika bir koy var. Su altı zenginliği ve doğasıyla ruhunuzu ve bedeninizi ödüllendirebileceğiniz bir yer. Likya Yolu’nun bir parkuruna da ev sahipliği yapmaktadır. Eğer yürümeye karar verirseniz, nefes kesen Akdeniz manzarasıyla Gelidonya Feneri’ne de çıkabilirsiniz.  En meşhur noktası olan Suluada’ya mavi yolculuk yapmayı ve turkuaz sularında yüzmeyi de unutmayın. Finike’ye araçla yaklaşık 40 dakika mesafede.

img 7017

Sülüklü Plajı

Antik ismi Andriake olan Sülüklü Plajı, Demre’nin enfes plajlarından biri. Suyu, kumsalı, su altı zenginliği ve sakinliği ile insanı baştan çıkardığı söylenebilir. Finike’ye araçla yaklaşık 35 dakikalık mesafede.

Noel Baba Kilisesi

Demre’de bulunan Noel Baba Kilisesi; Patara’da doğduğu bilinen ve Noel Baba olarak bildiğimiz St. Nicholas’ın ölümüyle inşa edilmiştir. Öldüğünde buraya gömüldüğü fakat kemiklerinin İtalyanlar tarafından götürüldüğüne dair bilgiler var. Tarihi açıdan büyük önem taşıyan Noel Baba Kilisesi’ni, Müzekart ile ücretsiz gezebilirsiniz. Ya da gişeden bilet alabilirisiniz. Finike’ye araçla yaklaşık 35 dakikalık mesafede.

FİNİKE DOĞAL HAVUZ
FİNİKE DOĞAL HAVUZ

Finike Ejderin Gözü – Finike Doğal Havuz ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Yorum Yap