Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çocuklarla Gidilecek Kayak Merkezleri

Çocuklarla Gidilecek Kayak Merkezleri

Sömestirde gidilecek kar tatili için ülkemizin dört bir yanında bulunan kayak merkezlerini bu yazımızda derledik. 4 mevsimin hüküm sürdüğü cennet ülkemizde kış aylarında da tatilin tadını çıkarmak mümkün. Özellikle çocukların okullarının tatile girdiği dönemde ailece kar tatili yapmak isterseniz gidebileceğiniz eşsiz manzaraya sahip pek çok merkez bulunuyor. Sömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri arasından sizin için seçtiklerimiz şöyle…

20220521 125618

Not: Kış mevsiminden dolayı hava durumunda sık sık değişkenlik olacağı için kayak merkezlerine gitmeden önce işletmeleri arayıp telefonla bilgi almanızda fayda var.

İyi okumalar iyi tatiller 🙂

Antalya – Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent kayak merkezi, Torosların Beydağları kısmında yer alan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuş 500 dağ evi ve kayak tesislerinden oluşan bir kayak kompleksidir.

358F5FF8 FF91 428A A0AC FD7BBC21C065

Akdeniz`e ve Ekvator`a en yakın kayak tesislerinden birisi olan Saklıkent kayak merkezinde Aralık 10 – Nisan 10 arasında yaklaşık 120 gün kaliteli kayak imkanı vardır.

Özellikle Şubat sonu ve Mart aylarında ” Gündüz Kayak,  öğleden sonra deniz” sloganı ile öne çıkan Saklıkent kayak merkezi, Ilıman iklimi sayesinde ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir.

Güneşli gün sayısı sezon boyunca 50-60 günü bulur. Saklıkent kayak merkezinde Ortalama kar kalınlığı 100 – 200 cm olup, zirvede zaman zaman 4 mt.`yi bulur.

E719DCB3 ACC1 41E6 A63D D4C914AF3230

Konaklama; Saklıkent Mountain Hotel

32 Standart oda ile hizmet vermektedir. (Oda ve hotel konforu 5 Yıldızlı otel standartları seviyesindedir.)

*Oda + Kahvaltlı Konaklama (Standart)

*Grup Konaklamalarında isteğe bağlı Öğlen ve Akşam yemekleri (full pansiyon)
*Öğlen ve Akşam A la Cart’e hizmeti

*Odalara günlük temizlik.

*Hafta sonları Lobby de canlı müzik.

*Yanan şömine başında loca hizmeti.

Isparta – Davraz Kayak Merkezi

Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile, Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biridir.

E41AE63A A02A 4C83 AEF1 FBDEA78AD45F

Davraz Kayak Merkezi, Isparta il merkezinin 26 km güneydoğusunda bulunmaktadır. 1995 tarihinde Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. En yakın yerleşim yeri olan Çobanisa Köyü’ne 8 km uzaklıktadır. Kayak Merkezi, Kulovası Yaylasında Davraz Dağı’nın kuzey yamacında yer almaktadır. Hakim bitki örtüsünü, çam, ardıç, sedir ve otsu bitkiler oluşturmaktadır.

Kayak Sezonu

Kar yağışı Aralık ayında başlamaktadır. Kayak sezonu ise Aralık ayında başlayıp, Mayıs ayına kadar devam etmektedir. Kar kalınlığı ortalama 50 ila 250 cm arasında değişmektedir. Davraz Kayak Merkezi en çok Ocak-Şubat aylarında rağbet görmektedir. Yazın ise Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında futbol takımlarının kamp merkezi olarak tercih edilmektedir.

Kayak Merkezinin Özellikleri

Sezon Uzunluğu: Aralık – Mayıs
Kar Kalınlığı: 0,50 – 2,50 m
Kayak Alanı: 440 ha
Kayak Alanı Rakımı: Ort. 2000 m
Zirve: 2635 m (Ulparçukuru Tepesi)
Kayak Pistlerinin Uzunluğu: Ortalama 8 ila 10 km
Kayak Türleri: Kuzey Disiplini, Alp Disiplini, Tur Kayağı, Snowboard

Bursa – Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ, İstanbul’a yakın ve ulaşımı kolay en bilinen kış tatil merkezidir. Çocuklarla kış tatili yaparken şehre ulaşım kolaylığı nedeniyle de en sık tercih edilen yerlerden olan Uludağ’da otel ve kayak pistleri de aile tatili için son derece uygun. 2.543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ, bölgenin en yüksek noktasıdır. Gece sessizlikte yağan karı seyretmek, dışarıda kartopu oynamak, çocuklarla doyasıya eğlemek için Uludağ harika bir seçim olabilir.

05835210 0D25 4184 A454 61CD015DD1BE

Doğal güzelliği, zengin bitki örtüsü ile kış ve yaz gezilebilecek olan millî parkın zirvesinde yer alan buzullar, parkın en ilgi çekici yerleri arasında. Millî park ve oteller bölgesine, yaklaşık 34 km asfalt dağ yolu ile ulaşılabiliyor.

Bölgede kar kalınlığı da aralık ayı itibariyle genellikle 1 metreyi bulmuş oluyor. Gençler için dağda snowpark, kar motoru safari, snowboard ve kayak okulu gibi hizmetler sunuluyor. Eğer kar tulumunuz ve kayaklarınız yoksa dağda kiralayabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz.

Kocaeli – Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nde yer alan son yıllarda revaçta olan bir kış tatili merkezi. 1700 m zirvesi olan Kartepe zirvede fazla otel seçeneğiniz olmadığı için önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Zirvede değil de Maşukiye civarında konaklamak isterseniz 5 yıldızlı otellerden, butik otel ve pansiyonlara kadar farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Burada pistler özellikle yeni başlayanlar ve orta düzey kayakçılar için uygun. İstanbul’a yaklaşık 1 saatlik mesafede yer alan merkez hafta sonu ya da sömestir aile tatilleri için son derece elverişli bir merkez. Şehre yakın konaklayıp kayak merkezine otellerin araçları ile çıkmanız da mümkün. Bu konuda konaklayacağınız otellerden bilgi alabilirsiniz. Burada da tıpkı Uludağ’da olduğu gibi kayak, snowboard, yamaç paraşütü vb. pek çok aktivite mevsimine göre düzenleniyor.

Bolu – Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’da yer alan Kartalkaya ülkemizin en meşhur kayak merkezlerindendir. Burada oteller yaklaşık 2000 metre yükseklikte yer alır. Doğal güzellikleri, çevredeki çam ormanlarının güzelliği ve konaklama tesisi alternatifleriyle Kartalkaya, sömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri arasında önemli bir yer tutar. Burada konaklarken Kartalkaya çevresinde yer alan, Abant Gölü ve Yedigöller gibi noktaları da ziyaret edebilirsiniz.

Kayseri – Erciyes Kayak Merkezi

C53A4324 0AF2 4E3D 895F 2573067C9B85

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’den yaklaşık 25 km uzaklıkta Erciyes Dağı’nda yer alıyor. Havaalanından dağa ulaşmak yaklaşık 40 dakika sürüyor. Çeşitli pistleri, muhteşem doğası ve lezzetli yemekleri için tercih edilen merkezde, çocuklarla kar tatilinin keyfini çıkartabilirsiniz. Türkiye’nin en eski merkezlerinden olan Erciyes gerek konaklama konforu gerekse sakinliği ile rahat bir aile tatili geçirmek isteyenlerin tercihi olabilir.

Kars – Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars’a yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, aralık ayından nisan ayına kadar kar altında ve kış tatili yapmayı sevenleri bekliyor. Ülkemizin bu en doğu ucunda 2100 m rakımda kayak yapmak harika bir tecrübe olabilir. 25 kilometreyi bulan pistleri ve ender rastlanan kar kalitesiyle ünlü bu güzel merkezde konaklama imkânları sınırlı olduğundan önceden yer ayırmanızda fayda olabilir. Çevresi çam ağaçları ile kaplı bu güzel merkeze kadar gelmişken Kars’da Ani Harabeleri’ni ziyaret edebilir, donmuş Çıldır Gölü üzerinde at arabasıyla gezebilirsiniz. Sömestirde gidilebilecek kar tatili merkezleri arasında Kars Sarıkamış uzak olsa da güzel bir alternatif olabilir.

Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi

822C045B 00C9 45D1 A0C8 586148DDC2CD

Erzurum’da yer alan Palandöken Kayak Merkezi, burada yapılan yatırımlar sayesinde en popüler merkezlerden biri hâline geldi. Konaklama imkânlarının iyi kalitede olması sayesinde aile tatilleri için de oldukça güvenli ve eğlenceli bir yer olan Palandöken Kayak Merkezi, hava alanına 15 kilometre mesafede yer alıyor. Yaklaşık 5 km mesafede şehir merkezi ve hastane bulunan merkezde kayak ve snowboard için uygun pistlerin yanı sıra farklı aktiviteler ve eğlenceler de düzenleniyor.

Ankara – Elmadağ Kayak Merkezi 

Elmadağ Kayak Merkezi, Elmadağ’ın kuzey eteklerinde yaklaşık 1500 m. yükseklikte yer alıyor.  Sezon nispeten daha kısa olan merkezde ocak ve mart ayları arasında kayak yapmak isteyenlerin uğrak yerlerindendir. Ancak ağaçsız bir bölge olduğundan çam ağaçları üzerinde duran karları seyretmek için pek doğru bir yer değil. Gençlerle kayak yapmak isterseniz Ankara’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan merkeze günübirlik gitmek isteyebilirsiniz. Oteller merkeze yaklaşık 10-15 km. uzakta olduğundan küçük çocuklarla gitmek için pek uygun değil.

Elazığ – Hazar Baba Kayak Merkezi

Elazığ’ın Sivrice  ilçesinin  güneyinde  bulunan  2.347  metre  yüksekliğindeki  Hazarbaba  dağında  yapılan  “Hazarbaba  Kayak  Merkezi 1999  yılında  faaliyete  geçmiş olup,  kayak  sporuna  elverişli  pisti,   telesiyeji  ve  yeme  içme  imkanları  ile  günübirlikçilere  hizmet  vermektedir. İlçenin turizmine hayat veren Hazar Gölünde her yıl büyük çapta su sporları gösterileri yapılmaktadır. İlçenin turizmine büyük katkısı bulunan Hazar Gölü ne tepeden selam verir gibi mağrur bir şekilde duran ve 1850 m rakımda her tür güzelliğe hakim bir şekilde duran ve 1997 yılından beri yöre insanına hizmet vermektedir.

İlk etapta günü birlik olarak düşünülen tesis; iki adet dinlenme salonu, enerji, su ve yol problemleri çözülerek hizmete sunulmuştur.

Hazar baba kayak merkezine Elazığ- Diyarbakır karayolu ve aynı zamanda demir yolu üzerinde bulunan Sivrice ilçesinden 7 km lik Hazar Baba dağına yapılan kara yolu ile tırmanıştan sonra ulaşılabilmektedir. 7 km lik yol stabilize olup ulaşımın daha rahat olabilmesi için yer yer parke taşı döşenmiştir. Özellikle yağışlı havalarda  elverişsiz olan doğa şartlarının zorluklarını en aza indirgemek amacıyla unımog aracı alınmış olup 24 saat süreyle kar temizleme çalışmaları yapılmaktadır.

Hazar Baba kayak merkezi şu anda günü birlik bir tesis olup gelenlerin gününü en iyi bir şekilde geçirecekleri kayak yapıp, dinlenip, eğlenecekleri bir yerdir. Mevcut haliyle konaklama tesisi mevcut değildir.

🌿 İlginizi Çelebilecek Diğer İçeriklerimiz 

Kocaeli Kamp Alanları 2022

Olimpos Bungalov ve Ağaç Evleri

Çıralı Bungalov Evleri ve Otelleri

Adrasan Bungalov Evleri ve Bungalov Otelleri

Antalya Bungalov Otelleri ve Bungalov Evleri

Köprülü Kanyon Ecofamily Park Nerede? Kesfihuzur

Araç Üstü Çadır İncelemesi | Roof Top Tent | Kesfihuzur

Yuvarlakçay Defne Restaurant Nerede? Yuvarlakçay Yol Tarifi

Bursa Kamp Yerleri

Bolu Kamp Yerleri

Kapadokya Kamp Yerleri

KesfiHuzur Anasayfa

Yorum Yap