Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çitdibi Takım Şelaleleri – Yarbaşçandır Baydoğan Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çitdibi Takım Şelaleleri – Yarbaşçandır Baydoğan Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

🌿 Çitdibi Takım Şelaleleri Antalya’nın Yarbaşçandır Mahallesi sınırlarında bulunan Çitdibi Köyü’nde bulunuyor. Çok fazla kişinin bilmediği bu gizli şelalelerin özelliği arda arda devam eden bir takım şelalesi olmasıdır. 1000 metre rakımda bulunan takım şelaleleri, yamaç boyunca eriyen kar suları ve yer altı suları ile beslendiği için adeta buz gibi akan su çok sayıda doğal havuz ve şelalenin meydana çıkmasını sağlamış.

B1BC6085 F702 4C9A 9A2E FF165BE99935

🌿 Ulaşımı çok zor olmayan fakat şelalelerin ve doğal havuzların eğimli arazide olmasından dolayı orada oturan yerel insanının bile bilmediği ve doğallığını halen korumakta olan bir yer. Sorarak gitmenin faydası yok biz sorduk ve kimse bilmiyor 😊

39EDC0D6 ACB3 4E88 AB84 200205B467F6

🌿 Doğa yürüyüşü ve keşif için çok ideal bir yer olan Çitdibi takım şelalelerine sabah erken saatlerde çantanıza alacağınız yiyecek ve içeçeklerle eğimli dere kenarından kontrollü bir şekilde aşağı inerek çok sayıda şelale ve doğal havuz keşfi yapabilirsiniz. Kesinlikle ayak bileğinizi saran ayakkabı ile gitmelisiniz terlik giymenizi önermem, parkurun kimi yerleri zorlu olduğu için birkaç dağcılıkla ilgili ekipmanın yanınızda olmasında fayda var (ip gibi).

5E3B342A 1AEE 46F7 A3DE 26C9AF74A428

🌿 Kamp yapmak isteyenler için düz alan çok az bulunmakta ama bazı yerlerde küçük alan da olsa çadır kurulacak yerler bulunmakta ( tabi dere kenarına ve içine çadır kurmanın tehlikeli olduğunu hatırlatmalıyım)

🌿 Buraya en yakın market Yarbaşçandır köyünde bulunan Emre Market oluyor oradan alışveriş yapabilirsiniz ayrıca en yakın restoran da Hacısekililer köyünde bulunan Cennet vadisi ve Muhtarın yeri isimli işletmelerde ahşap çardaklarda ve su içerisindeki masalarda gözleme, kahvaltı ve çay keyfi yapabilirsiniz.

53A5C9CF 2896 47D8 A712 ADC85DE3FCCE
Nasıl giderim? 
Haritaya Yarbaşçandır Köyü yazarak yola çıkabilirsiniz, Antalya şehir merkezine yaklaşık 40 km ve 1 saat mesafede bulunuyor. Köy merkezine vardığınızda yaklaşık 5 dakika daha yola devam ettiğinizde Belediye otobüs durağında ‘Fıranca Köyü’ tabelası göreceksiniz işte tam o tabelanın 100 metre gerisinde sola aşağıya bir toprak yol giriyor orası yer altı suları ile beslendiği ilk nokta. Arabanızı aşağı indirmemenizde fayda var yolu kısa ama biraz bozuk yukarda bırakıp doğa keşfinize yürüyerek devam edebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yap