Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aşıklar Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir? Dikili-İzmir

Aşıklar Şelalesi – Dikili – İzmir

🌿 Aşıklar Şelalesi İzmir ilinin Dikili ilçesine bağlı olan Nebiler Köyünde bulunmaktadır. Her geçen gün ziyaretçi sayısı artan İzmir’de farklı bir doğal güzellik arayanların uğrak noktası haline gelmiştir.

🌿 Aşıklar Şelalesinin oluşumu, rivayetlere göre Yörük Ali’ye gönlünü kaptıran Peri Padişahın kızı Sümeyra’nın büyük aşklarının bir ömür sürmesi ve hiç ayrılmamaları için, Tanrı’ya yaptıkları dualar neticesinde, Tanrının onları bir Şelaleye dönüştürmesi ile hiç bir zaman ayrılmamalarını sağlamıştır. Bu şelale bundan dolayı Aşıklar adını almıştır.

ASIKLAR SELALESI GUZ 1

🌿 Aşıklar Şelalesinin tam yanına varabilmek ve suyun serinliğini hissedebilmek için 92 basamaklı merdivenden aşağı inmek gerekiyor. Aşıklar Şelalesi deniz seviyesinden 271 metre yükseklikte bulunmakta ve şelale önünde oluşan doğal havuz yaklaşık 1 metre derinliğindedir. Dilerseniz burada serinleyebilirsiniz.

AŞIKLAR ŞELALESİNE NASIL GİDERİM?

🌿 Aşıklar Şelalesine özel aracınız ya da il içinde bulunan belediye otobüsleri ile de gidebilirsiniz. Eğer özel aracınız ile gitmek istiyorsanız, İzmir iline giriş yaptıktan sonra Dikili- Ayvalık Karayolunu takıp etmeniz ve ardından Nebiler Köyü tabelasından sağa dönerek, 3 km’lik yolu gittikten sonra karşınıza Aşıklar Şelalesinin 800 metre kaldığını gösteren bir tabela ile karşılaşacaksınız. Bu tabeladan 800 metre daha ileriye gittiğinizde, kendinizi Aşıklar Şelalesinin doğal ve harika tesisinse bulacaksınız.

KONUM İÇİN AŞAĞIDAKİ HARİTAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Aşıklar Şelalesi Giriş Ücreti (2021)

🌿 Şelaleye araç ile giriş yaptığınızda 15 TL otopark ücreti alınıyor. Ancak Şelale tesisine giriş yaptıktan sonra, tesis içinde 50 TL ve üzeri yaptığınız alışverişte, otopark ücreti için alınan ücret geri verilmektedir. Şelale içinde alış veriş yaptığınızı ise alış veriş esnasında verilen fişler ya da makbuzlar ile kanıtlamaktadır. Şelaleye giriş ücretleri öğrenciler için, daha farklı uygulamalar sunulmaktadır. 2020 yılına göre öğrenci girişleri 10 TL olmaktadır. Ayrıca içerde alışveriş yapma zorunluluğu yoktur.

Aşıklar Şelalesi Giriş Saatleri (2021)

🌿 Aşıklar şelalesi her gün 08.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Yorum Yap