Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler – Alanya’da Görülmesi Gereken Yerler

Alanya Gezi Rehberi konseptinde hazırladığımız bu makalemizde ;
Akdeniz’in gözde tatil bölgelerinden birisi olan Alanya ilçesinde bulunan, mutlaka görmenizi istediğimiz yerlere değineceğiz.

Sapadere Selalesi

1- Kızılkule

alanya-kizil-kule

Alanya denildiği zaman akla ilk gelen yapılardan olan Kızılkule, bölgenin sembolik yapıları arasındadır. Tarihi yarımada çevresindeki ilçe merkezinde mimarisi ve konumu ile dikkat çeken bir yapı olan bu kuleyi gezebilirsiniz.13. yüzyıl yapılarından olan kule, I.Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Deniz tehditlerini savuşturmak ve şehri savunmak amacıyla inşa edilen Kızılkule, eğimli bir arazi üzerine kurulmuş. Her iki cephesinin zeminle olan mesafesi farklı olan kulenin doğu tarafı 33 metre olurken; batı tarafı doğuya göre 3 metre daha kısadır.

Yapımında dikdörtgen kireç taşı ve devşirme ürünler kullanılan kule, ihtişamlı görünümü ile 13. yüzyıl yapılarının en güzel örnekleri arasındadır. Girişlerin kuzey cephesinden yapıldığı kulenin kapısında “Allah’a minnet” yazısı dikkat çekmektedir. Alanya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yapılardan biri olan Kızılkule’ye giriş ücretleri 5-10 TL arasında değişiyor; Öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

2- Dim Mağarası

Dim Mağarası

Alanya’da mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olan Dim Mağarası, şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kestel Mevkii bölgesinde yer alan mağaraya, Ahmet Tokuş Bulvarı’nı Dim Çayı’na kadar takip ederek özel araç ile ulaşım yapılmaktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık 232 metre yükseklikte olan mağarada 4 galeri bulunuyor. Şekil ve görünüm olarak oldukça ilgi çekici olan mağara, bölgenin en önemli doğa harikalarından biridir. Toplam uzunluğu 360 metre olan yapı 13 metre genişliğinde olup, tavanlarında sarkıt ve dikitler görülmektedir. Haftanın her günü ziyaret edilebilecek olan mağaraya girişler için alınan ücretler, yetişkinlere 5 – 10 TL, öğrencilere ise 10 – 15 TL aralığındadır.

Alanya Gezilecek Yerler

3- Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Alanya ilçesinin merkezinde tarihi yarımada sınırları içerisinde yer alan kale, bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biridir. Kale, şehir merkezine yaklaşık 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Etrafını saran 6 kilometrelik surları ile muhteşem bir görünüme sahip olan kale, 1221 yılında I. Alaaddin Keykubat döneminde şehri deniz tehditlerinden korumak için kullanılmış. Aynı dönemde çeşitli restorasyon çalışmaları yapılmış ve kale daha da güçlendirilmiştir. Su talebi sorununun önüne geçmek için bina içerisine sarnıç yapılmıştır. Alanya Kalesine giriş ücretleri 15-20 TL arasında değişmektedir..

4- Kleopatra Plajı 

kleopatra plajı

Alanya’yı ziyaret edip bu çok özel plajda yüzmezseniz hayatınızda bir şeyler eksik kalacaktır. Yarımadanın sağ tarafında Damlataş Mağarası önünden Damlataş Plajı ile başlayan bu özel plaj her yıl binlerce misafiri ağırlamaktadır. Plaja gitmeden önce Damlataş Mağarasını ziyaret edebilirsiniz. Deniz gözlüğü ile yüzerken balıkları ve deniz dibinin doğal güzelliklerini çok rahat bir şekilde gözlemlemek mümkündür. Her iki plaj da halka ücretsiz, şezlong ve şemsiyeler ise ücretlidir.

5- Dim Çayı 

dim çayı

Alanya Dim Çayı üzerinde inşa edilen Dim Barajı’nın hemen altından başlayarak ve hemen hemen Tosmur beldesinin sahiline kadar uzanan çeşitli piknik yerleri, restoranlar ve çay bahçeleri bölgede turizme hizmet etmektedir. Sıcak havalarda Dim Çayı’nın serin suları üzerine kurulmuş platformlarda oturup çay yiyip içmek farklı bir ortam yaratıyor.

Dim Çayı’nda birkaç lokantada oltalarla kendi alabalığınızı yakalayabilirsiniz. Taze balıklarla ızgara yapılarak tavada hazırlanan salatalar, lezzetlerinin yanı sıra isteğe bağlı bir görsel şölen sunuyor. Dim Çayı’nda yüzmek mümkün ama ağustos ayında olsanız bile denemeden önce suyun soğukluğunu mutlaka test edin.

Alanya Gezilecek Yerler

6- Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu, Alanya geziniz sırasında görmeden dönülmez diyeceğimiz bir doğal güzelliktir. Sapadere Kanyon Yolu, boğazın kendisi kadar etkileyici ve güzel bir manzara sunuyor.

Sapadere merdiven

Sapadere Kanyonu yolunda Toros Dağları’nın kalbine yolculuk yapıyormuş gibi hissediyorsunuz. 750 metrelik vadinin girişinde aracınızı rahatlıkla park edebileceğiniz bir alan, yapay göletler, tek restoran, piknik alanı ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.

7- Syedra Antik Kenti

syedra antik kenti

Alanya gezinize bir kültür gezisi daha eklemek ve antik çağa bir gezi yapmak istiyorsanız Syedra Antik Kenti tam size göre. Alanya Gazipaşa yolu üzerinde muz bahçelerinin tırmandığı bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Kentin tarihinde M.Ö. 7. yüzyıldan kalma olduğu söylenen Syedra antik kenti güzel ve görülmeye değerdir. Halen ayakta duran anıtsal kapıdan şehre girilir. Antik kentin etrafı surlarla çevrilidir. Doğal kaynaklarla beslenen, içi sıvalı, tarihi çok eskilere dayanan ve şehrin su ihtiyacını karşılayan sarnıçlar bulunmaktadır.

8- Alara Han

Alanya geziniz sırasında Okurcalar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Alara Han bölgesini ziyaret etmeden dönmeyin. Bu hem kültürel hem de doğal bir güzellik turu olacak. Bölgede ve sahilde doğa yürüyüşü yaparak Selçuklu anıtı Alara Kalesi ve Alara Han’ı (kervansaray) ziyaret edebilirsiniz. Alara Çayı oturma alanlarından yiyip içerek Alara Çayı’nın serin sularında yüzebilirsiniz. Derenin çok serin sularında yüzmek aşırı sıcaklarda bir zevktir. Alara Han Alanya’ya 38 km, Side’ye 39 km uzaklıktadır. Bölgede tarih ve doğal güzelliklerle iç içe güzel bir gün geçirebilirsiniz.

 

🌿🌿 İlginizi çekebilecek içeriklerimiz ; 🌿🌿

Kovada Gölü Nerede?  Kovada Gölünde Kamp Yapılır Mı?

Kocaçay Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir? – Ekşili Göleti / Döşemealtı / Antalya

Bebekle Kamp Nasıl Yapılır? Bebekle Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antalya Kamp Yerleri – Antalya Ücretli ve Ücretsiz Kamp Alanları

Alanya Gezilecek Yerler

Finike Doğal Havuz – Finike Ejderin Gözü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gökdere Doğal Havuzlar ve Şelaleler – Gökdere Vadisi Nerede? Antalya Konyaaltı

Çitdibi Takım Şelaleleri – Yarbaşçandır Baydoğan Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gelin Şelalesi ve Gökbüvet Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir?

Kamp Rehberi – KesfiHuzur – Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler 

Bolu Kamp Yerleri

Alanya Gezilecek Yerler

Kocaeli Kamp Alanları 2022

 

 

 

 

Yorum Yap