Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Akbaş Göleti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Akbaş Göleti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Akbaş Göleti Serik İlçesi’nin kuzeyinde Gökçepınar köyü sınırlarında  bulunur. Akbaş Göleti bu bölgede Kocadere üstünde inşa edilmiş bir gölettir. Akbaş ve Karataş Köylerindeki tarım alanlarının cazibe yoluyla sulanması amacıyla yapılmıştır. Etler Şelalesi’nden gelen suların oluşturduğu gölet etrafı ormanlarla çevrilidir ve harika bir manzaraya sahiptir. Akbaş Gölet’in bazı bölümlerinde piknik yapılsa da gölette yüzmek yasaktır. Akbaş Gölet’inin üst kısımlarındaki bölgede orman içinde yer alan doğal havuzlar ve şelaleler göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olup gezginlerin, doğaseverlerin ve kamp severlerin yeni gözdesi olma yolunda. Akbaş Gölet’ine giderken Akbaş Köyüne geldiğinizde yol üstünde Zeytintaşı Mağarası tabelasını göreceksiniz. Mağara girişi sağdaki yola saparsanız yaklaşık 700 metre içeridedir. Zeytintaşı Mağarası bir milyon yılda oluşan ve oluşumları günümüzde halen devam eden makarna sarkıtları ve zengin damlataşlara sahip özel bir mağaradır.

akbas goleti
Akbaş Göleti

🌲 Göl çevresinde kamp yapılacak uygun alanlar mevcut.

🌲 İçmek için çeşme bulunuyor, duş ve elektrik yok.

🌲 Gölde yüzmek yasak.

🌲 Buraya geldiğinizde göletin hemen biraz yukarısında bulunan Gökbüvet Şelalesi ve Gelin Şelalesini de mutlaka görmelisiniz.

Akbaş Göleti Ulaşım

Akbaş Göleti Antalya merkeze 61 km uzaklıktadır. Yolun çok büyük kısmı asfalttır. Akbaş Köyünden sonra yaklaşık 5 km’lik kısım stabilizedir. Serik İlçe merkezinden kuzeye doğru giderek Akbaş Köyü üzerinden gölete kolayca ulaşılır.

HARİTADA GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yap